210 milyon dolar vergi kaçağına 24 yıl hapis

Telekom sektöründe yatırımları bulunan Walter Anderson adlı bir Amerikalı işadamı 450 milyon dolarlık gelirini saklayarak vergi kaçırdığı suçlamasıyla tutuklandı.

İSTANBUL- Telekom sektöründe yatırımları bulunan Walter Anderson adlı bir Amerikalı işadamı 450 milyon dolarlık gelirini saklayarak vergi kaçırdığı suçlamasıyla tutuklandı.
New York Times' gazetesinde yer alan habere göre Anderson kurduğu çeşitli off shore şirketlerle 1987-1999 döneminde kazancının en az 450 milyon dolarlık bölümünü sakladı ve bu operasyon sonucunda 210 milyon dolar gelir vergisini ödemekten kurtuldu. ABD tarihinin en büyük bireysel vergi kaçakçılığının sorumlusu olarak ilan edilen Anderson suçlu bulunduğu takdirde 24 yıl hapis yatacak.
Savcılık iddianamesine göre haberleşme uydularının ömrünü uzatan şirketleri bulunan Anderson, Virgin Adaları'nda ve Panama'da sahte isimlerle off shore şirketleri kurdu. ABD'deki şirketlerinin sahibi olarak bu kuruluşları gösteren Anderson böylelikle kazandığı paraları gizledi. Anderson vergi kaçırdığını yanından çalışanlardan adı açıklanmaya bir kişi ihbar etti ve tutuklamayla sonuçlanan araştırma süreci bir yıl sürdü. Polis Walter Anderson'u hafta sonunda özel uçağıyla çıktığı bir gezinin dönüşünde tutukladı.