23 Haziran Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın

23 Haziran Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
23 Haziran Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
23 Haziran altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para? Altın fiyatları yorumları burada!

23 Haziran altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para ? Altın fiyatları yorumları burada!

Altın fiyatları 1315 dolar seviyesinde seyretmeye devam ederken, bu hafta ABD 'den gelen veriler ve Orta Doğu gelişmeleri sarı metalin piyasalardaki seyrini etkileyecek.

Aracı kuruluşlar kısa vadede kritik seviyeleri ve hangi verilerin altın piyasası üstünde etkili olacağını raporlarında paylaştı.

BANKALARIN HİSSE PERFORMANSI VE KREDİ BÜYÜME HIZI CİDDİ AYRIŞTI.

BIST Bankacılık Endeksi yılbaşından bu yana yüzde 22 değer kazansa da banka hisseleri arasında ciddi farklıklar yaşandı. Bunun nedeni kredi büyümelerinde yaşanan fark ve bankaların tuttuğu Türk Lirası pozisyonları oldu. Kamu bankalarının yüzde 50'i aşan kredi büyüme hızı ise dikkat çekici.

Bu yıl kamu bankaları olan Vakıfbank ve Halk Bankası en sert yükselişi yaşadı. Halkbank yüzde 29,21 yükselirken, Vakıfbank yüzde 28,83 ile en çok değer kazanan banka hissesi oldu.

Özel bankalar arasında Yapı ve Kredi Bankası yüzde 24,19 ve İş Bankası yüzde 23,23’lük yükseliş yaşadı. Garanti Bankası yüzde 19,39 yükselirken, Akbank yüzde 17,46 ve Denizbank yüzde 15 değer kazandı. Albaraka Türk de yüzde 15’e yakın yükseldi.

Satılması gündemde olan Şekerbank ise bu yıl yüzde 1,43 değer kaybetti.

20 Haziran Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın


ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut banka hisse performansları hakkında temkinli olduklarını belirtirken, yaşanan rallinin nedenlerine de değindi. “Bankaların 2014 mart ayından itibaren başlayan ralliye en büyük etki merkez bankasının bankalara zorunlu karşılık faiz verebileceğini açıklaması, yine yerel seçim sonrasında biraz da belirlilik sürecinin olması, diğer yandan bankaların vade uyumsuzluğu nedeniyle ilk çeyrek karlılıklarının düşeceği beklenmişti fakat bankalar öngörülerden biraz daha iyi bilançolar açıkladı. 1. Çeyrek gelir tabloları incelendiğinde Akbank, Garanti bankası ve Yapıkredi bankası net faiz gelirleri 20131Ç’den 2014 1Ç’e artarken diğer bankaların net faiz geliri gerilemiştir. Merkez Bankasının faiz indirimleri bankaların karlılıklarını artırırken, bu faiz indirimlerinin sürdürülebilir olamayacağını öngörmekteyiz bu açıdan bankaların karlılıklarına şüphe ile bakmaktayız.”

KAMU BANKALARININ SATTIĞI KREDİLER DAHA HIZLI BÜYÜDÜ

Hisse senedi daha yüksek performans gösteren kamu bankalarının kredi büyüme hızlarının diğer büyük özel bankalara göre fazla olduğu da dikkat çekiyor.

BDDK verilerine göre sektörün kredi büyüme hızı ortalama yüzde 28 iken, 2014 ilk çeyreğinde Vakıfbank ve Halkbank’ın kredi büyüme hızı yüzde 29’a yaklaştı.

Bankaların kredi büyüme hızlarında dikkat çeken bir nokta ise hala merkez bankası’nın ideal olarak gösterdiği yüzde 15 seviyesinin çok üzerinde seyrettiği.

Aktifleri bakımından daha küçük olan Şekerbank ve Denizbank’ta ise kredi büyüme oranı yüzde 37,90 ve yüzde 32,33’ü buluyor.

bigPara.com