23 yıl sonra yeniden direksiyona geçti

23 yıl sonra yeniden direksiyona geçti
23 yıl sonra yeniden direksiyona geçti
Sabancı, Temsa ve Toyota fabrikasının kuruluşuna öncülük eden Tamer Ünlü'yü 23 yıl sonra Temsa Global'e CEO olarak geri aldı.

İLKER PEHLİVAN

Sabancı Holding, 1987 yılında Temsa’nın Adana fabrikasının kuruluşuna öncülük eden Tamer Ünlü’yü 23 yıl sonra Genel Müdür ve CEO olarak geri aldı. Dün bir açıklama yapan Sabancı Holding İcra Kurulu Başkanı Zafer Kurtul, gruba 1974’te katılan Ünlü liderliğinde Temsa’nın çok başarılı olacağını söyledi.
1987 yılında, Temsa’nın otomotivden sorumlu genel müdürü olarak Adana’da Mitsubishi otobüslerinin fabrikasını kurup deneyim kazanan Tamer Ünlü, Sabancı ve Toyota ortaklığıyla kurulan Toyota Adapazarı Fabrikası’nın kuruluşunda da önemli görevler üstlenmişti. Özdemir Sabancı ile birlikte 1989 yılında Adapazarı’nda Toyota fabrikasının kurulu olduğu araziyi ayağında lastik çizmelerle gezerek doğru yerin burası olduğunu söyleyen Ünlü, 2007 yılında Toyota Türkiye ’nin de ilk Türk Genel Müdürü ve CEO’su unvanını kazanmıştı. 

Toyota’dan transfer Özdemir Sabancı’nın vefatından sonra 2001 yılından itibaren otomotivden çekilmeye başlayan Sabancı Grubu, 2001 yılında Toyotasa’daki yüzde 25’lik hissesini Japon Toyota’ya devrederek üretimden çekilmişti. 2009’da Toyota’nın satış bölümünü de satan Sabancı, böylece Toyota ile 19 yıllık ortaklığını sona erdirmişti. Sabancı’nın elinde ise yüzde 100 Türk markası Temsa Global kalmıştı. 2007 yılında Toyota Türkiye’ye CEO olan Tamer Ünlü, 1 Temmuz 2010’dan bu yana şirketin kıdemli danışmanlığını yapıyordu. Bu transferle Tamer Ünlü hem Sabancı hem de Temsa’ya 23 yıl sonra geri dönmüş oldu.
Dün bir açıklama yapan Zafer Kurtul, “Tamer Bey otomotiv sektörünün en tecrübeli, bilgili ve başarılı isimlerinden biridir” dedi. Temsa Global CEO’su Mehmet Buldurgan geçen ay şirketten olaylı şekilde ayrılmıştı. 

‘Temsa daha da güçlenecek’ Temsa Global ile ilgili satış haberlerine karşılık şirket çalışanlarına mesaj gönderen Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul, haberleri yalanlamıştı. Kurtul, “Şirket yönetimini değiştirdik, Mehmet Pekarun’u lastik takviye malzemeleri ve otomotiv grup başkanı, Bekir Soytürk’ü Temsa Global murahhas azası olarak atadık. Yeni yönetimle şirketin daha başarılı olacağına inanıyoruz” demişti. Temsa’yı yeniden kârlılık içinde bir şirket yapmak için çalıştıklarını belirten Kurtul, “Temsa’nın çok daha güçlü bir Sabancı şirketi olarak yoluna devam etmesini sağlayacağız. Buna dair en ufak kuşkum yok” ifadelerini kullanmıştı.

bigPara.com