234 bin şirketin uyum sorunu var

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye'nin AB müzakere sürecinde karşılaşacağı Kyoto Protokolü'ne ABD, Almanya ve...

ANKARA - Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye'nin AB müzakere sürecinde karşılaşacağı Kyoto Protokolü'ne ABD, Almanya ve Fransa kadar karbonmonoksit emisyonu ürettiği zaman taraf olacağını söyledi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Türkiye'de bulunan 235 bin üretici firmadan ancak 1000 kadarının AB müktesebatına uygun üretim yaptığını belirterek, protokolün iyi müzakere edilmesini istedi.
TOBB ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ortaklaşa düzenlediği, 'İklim Değişikliğinin Türkiye'ye ve Sanayiye Etkileri' panelinde söz alan Pepe, taraf ülkelere karbonmonoksit emisyonunu 1990 yılı seviyesine çektirmeyi hedefleyen Kyoto Protokolü'nü Türkiye'nin ne zaman imzalayacağı konusunda net konuşmadı. Pepe, "Türkiye ABD, Almanya, Fransa kadar karbonmonoksit emisyonu ürettiği zaman Kyoto Protokolü'ne taraf olacak" dedi.
Hisarcıklıoğlu da Türk sanayicisinin, AB pazarında rekabet şansını arttırması için de, mutlaka çevreyle ilgili standartları sağlaması ve kurallara uyması gerektiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'de 235 bin üretici firma bulunuyor. Bunların bin kadarı, AB müktesebatı ile uyumlu. Demek ki, müzakere süreci 234 bin firmamızın kaderini belirleyecek" diye konuştu.