240 milyon euroluk satış tamam

240 milyon euroluk satış tamam
240 milyon euroluk satış tamam

Ali Ağaoğlu, satıştan elde edilen geliri enerji yatırımlarında kullanacaklarını söyledi

Enerji sektöründe önemli oyunculardan biri olmayı hedefleyen Doğan Holding, Ağaoğlu Grubu'na ait iki şirketin hisselerini devraldı.

Doğan Holding bünyesindeki Doğan Enerji, Ağaoğlu Şirketler Grubu’na bağlı Akdeniz Elektrik Üretim A.Ş. ve Galata Wind Enerji Ltd. Şti.’yi 240 milyon euroya satın aldı. Tesislerin Doğan Holding’e nihai devri yapıldı. Ağaoğlu Şirketler Grubu’nun elinde bulunan ve mevcut kurulu gücü 33 MW olan Akdeniz Elektrik Üretim A.Ş.’ye bağlı Mersin Rüzgâr Enerjisi Santralı ile Galata Wind Enerji Limited Şirketi bünyesinde kurulu gücü 93 MW olan Bandırma’daki Şah Rüzgâr Enerjisi Santrali hisselerinin tamamı Doğan Grubu tarafından satın alındı. Bu alımın, Doğan Grubu’nun yenilenebilir enerji sektöründeki büyüme iradesini yansıttığı ifade edildi. Ayrıca, Mersin’de 9 MW, Bandırma’da ise 12 MW kapasite arttırımı çalışmaları devam eden santralların 147 MW kapasiteye ulaşacağı ve yıllık yaklaşık 530 milyon kWh üretim yapacağı da öngörülüyor.

Büyüme devam edecek
Yenilenebilir enerjinin Doğan Grubu’nun kayıtsız kalamayacağı bir alan olduğunu belirten Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, “Rüzgâr enerjisi, yenilenebilir ve temiz olmasının yanı sıra Türkiye ’nin cari açığının en büyük nedeni olan enerji ithalatını da azaltacağı için ülkemizin ekonomik istikrarına ve büyümesine de büyük katkı sağlayacak. Bu büyük ölçekli yatırım, bu alandaki sonuncu yatırımımız olmayacaktır. Türkiye’nin enerji açısından geleceği, yenilenebilir ve temiz enerji sektöründedir. O nedenle de biz bu sektörde varız ve büyüyeceğiz” dedi.

Stratejik bir adım
Doğan Holding İcra Kurulu Başkanı (CEO) Yahya Üzdiyen ekonominin motoru olan enerji sektörünün, Doğan Grubu’nun ana işkollarından biri olduğunu söyledi. Üzdiyen, “Doğan Holding’in stratejik büyüme alanları arasında başta temiz ve yenilenebilir enerji olmak üzere enerji sektörü de bulunuyor. Tamamladığımız bu alım, enerji sektörü stratejimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Doğan Enerji, akaryakıt ve elektrik enerjisi dağıtımı konusunda fırsatları değerlendirmeyi sürdürecektir” dedi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, satışı yapılan iki RES dışında, grup bünyesindeki 17 şirkette toplam 1.084 MW yenilenebilir enerji yatırımı projesini geliştirmeye devam ettiklerini vurguladı. Satışla elde edilen geliri enerjideki 1 milyar 300 milyon euro tutarındaki devam eden yatırımlarında kaynak olarak kullanacağını söyledi.

Doğan Enerji, Boyabat Barajı ve Hidroelektrik Santral projesinde yüzde 33‘lük paya sahip bulunuyor. Proje tamamlandığında, yılda 1,5 milyar kWh enerji üretecek. Doğan Holding ve Doğan Enerji, ayrıca, 120 MW kurulu güce sahip Aslancık Projesi de yüzde 33 paya sahip. Petrol ve doğal gaz arama çalışmaları da yapan Doğan Enerji’nin Kuzey Irak ’ta ortağı olduğu Gas Plus şirketindeki payı yüzde 50.(radikal)

bigPara.com