250 bin kişi sahte muayene mağduru

250 bin kişi sahte muayene mağduru
250 bin kişi sahte muayene mağduru

TÜVTURK 81 ilin tamamına hizmet veriyor.

MALATYA - TÜVTURK Genel Müdürü Naci Başerdem, Türkiye ’de 250 bine yakın sahte muayene mağduru olduğunu söyledi. Başerdem, 81 ilin tamamında 193 sabit, 71 tane de mobil istasyonla araç muayene işi yaptıklarını ülkenin tamamına hizmet verdiklerini anlattı.
En büyük sıkıntılarının sahte muayene çeteleri olduğunu söyleyen Başerdem, şöyle konuştu: “Sanki bir aracı bir muayene istasyonunda muayene ettirmiş gibi rapor üreten bir sürü çete var. Biri de Malatya’da organizeydi. Malatya Emniyet Müdürlüğü titiz bir çalışma yaptı. Kendi içerisinde, trafik tescil dairesi içerisinde, sınırlı sayıda bulunan ve dışarıdakilerle işbirliği yapan yabancı otları da temizledi. Bu çalışma sonunda çete üyesi 31 kişi şu anda cezaevinde.”
2009’da Türkiye’de 200-250 bin kişinin sahte muayene mağduru olduğunu anlatan Başerdem, TÜVTURK’un Türkiye genelinde 1 milyar dolar yatırım yaptığını dile getirdi. Bir milyar doların tamamının kamuya katkısı olduğunu belirten Başerdem, “613.5 milyon dolar kamuya imtiyaz bedeli ödedik. 15 Ağustos’tan itibaren devlete ödediğimiz yüzde 30 pay yüzde 40’a çıkacak” dedi. (aa)


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Malatya