250 kilometre hızda görüntülü görüşme

250 kilometre hızda görüntülü görüşme
250 kilometre hızda görüntülü görüşme

Yıldırım, yanlışlıkla taksi durağını aradı.

Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Eshişehir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında seyahat edecek olan Avea müşterisi yolcular 3G teknolojisi ile görüntülü görüşme yapıp, hızlı internete bağlanabilecek. TCDD-Avea işbirliğiyle dün Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Trenlerinde 3G uygulamasını başlatan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, test için görüntülü konuşma yaptı. Bakan Yıldırım Ulaştırma Bakanlığı santrali yerine yanlışlıkla bir taksi durağını aradı. Yıldırım, telefonun diğer ucundaki taksici vatandaşa “İşler nasıl gidiyor, Hızlı trene yolcu taşıyor musunuz?” sorusunu yöneltti. Bakanlık memurlarının araya girmesi ile Yıldırım Özel Kalem Müdürü Selim Dursun ile görüntülü görüşme gerçekleştirdi. 

Raylar 3G’ye uyumlu olacak
Yıldırım, Ankara-Eskişehir hattının ardından yapılacak Yüksek Hızlı Tren Projelerinde telefon iletişiminin dahil edilmesini istediklerini söyledi. Yıldırım, “Bütün hızlı tren hattında vatandaş rahatlıkla görüntülü görüşme yapabilecek, yayın indirebilecek, önemli bir toplantı var ve katılması gerekiyorsa, rahatlıkla iletişim kurabilecek” dedi.
Yıldırım, basın toplantısının ardından hızlı trende 3G’yi test etmek için Polatlı’ya sefere çıktı. Yıldırım, bulunduğu vagondan trenin yardımcı makinistine 3G ile bağlanarak, hem makinistle sohbet etti hem de görüntülü olarak yolu izledi. Trenin hızının 250 kilometreye çıkmasının ardından Yıldırım, “Bu teknoloji, 250 kilometre hızda bile kesintisiz çalışıyor” dedi. Yıldırım, 40 noktada kurulan istasyonlarla hızlı trenle seyahat esnasında kesintisiz görüntülü iletişim, film indirme ve televizyon izleme gibi hizmetlerin alınabileceğini aktardı.
Bakan Yıldırım, diğer operatörlerin de Avea’nın altyapısından faydalanarak hızlı trende 3G hizmeti verebileceğini belirterek, “Altyapı ortak kullanılacak. 3G’de işletmelerin ortak altyapı kurması zorunlu olacak. Herkes ayrı direk dikmiş, yazık günah. Avea ile ortak protokol imzalamaları gerekiyor” diye konuştu.

Sefer sayısı 25’e çıktı
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryollarında YHT ile zaman algısında değişiklik olduğu söylerken, vatandaşın günübirlik Eskişehir’e seyahatler için hızlı treni tercih ettiğini, bu kapsamda sefer sayısını 25’e çıkardıklarını açıkladı. Karaman, “Halkın büyük kısmı iki kent arasında seyahat için hızlı treni tercih ediyor. Kendi özel araçlarını garımıza park ediyorlar. Turizm amaçlı geziler arttı” dedi.
Avea CEO’su Erkan Akdemir ise, tüm yatırımlarını 3G’ye uygunluk sağlayacak şekilde gerçekleştirdiklerini belirtirken, Ankara-Eskişer Yüksek Hızlı Tren hattı ile 3G tekolojisinden yararlanılarak, televizyon, görüntülü konuşma gibi imkânlar sağlanılacağını kaydetti. Akdemir, 2010’da hayata geçecek Ankara-Konya Hızlı tren projesi için çalışmaların başladığını aktardı.