250 milyon dolarlık 'park'ta oturmak için 300 kişi sırada

Deri sektörünün önde gelen isimlerinden Orjin ve Doğuş Grubu'nun ortaklığıyla hayata geçirilecek 'İstinye Park' projesi, 250 milyon doları bulacak bir yatırımla 2007 Nisan'ında kapılarını açacak.

İSTANBUL - Deri sektörünün önde gelen isimlerinden Orjin ve Doğuş Grubu'nun ortaklığıyla hayata geçirilecek 'İstinye Park' projesi, 250 milyon doları bulacak bir yatırımla 2007 Nisan'ında kapılarını açacak. İstanbul'un 'yeni sosyal yaşam alanı' olmayı hedefleyen ve İstinye'deki 83 hektarlık alanda, alışveriş ve eğlence merkezleriyle 400 lüks konutluk bir siteyi kapsayan projenin tanıtımı, dün iş dünyasını bir araya getiren bir toplantıyla gerçekleştirildi.
Projenin yönetimini üstlenen yatırımcı ortaklarından Orjin Grup'un kurucu ortağı Zafer Yıldırım, Doğuş Holding'e ait arazi üzerine yapılacak yatırımın kendi özkaynaklarınca finanse edileceğini söyledi. Yıldırım, "Türkiye'de gelişen ekonomiyle birlikte satın alma gücü de son dönemlerde artmaya başladı. Ayrıca merkezde yer alacak ve 300 bin ile 1 milyon dolar arasında fiyatlandıracağımız lüks konutların da satışı ve mağazaların kirasıyla yatırdığımız parayı makul bir zaman içinde geri alacağımıza inanıyorum" dedi. Bu arada haziran ayında satışa çıkartılması planlanan konutlar için daha bugünden 300 kişi sıraya girdi ve bunların 100 tanesi 50'şer bin dolar kaparo yatırdı.
Yeni projeler gelecek
Yıldırım, İstinye Park'ta, Doğuş Holding ile hasılat paylaşımı şeklinde farklı bir ortaklıklarının söz konusu olduğunu da belirterek, yılda 20 milyon ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini de vurguladı.
Gayrimenkul alanında yatırım yapmalarına karşın, mağazacı kimliklerini koruduklarını da söyleyen Yıldırım, "Biz aynı zamanda mağazacıyız ve bu işe sevdası olan bir grubuz. Dolayısıyla mağazacıların beklentilerini de biliyoruz. Gelecekte başka projelerimiz de olacaktır" diye konuştu.
Mimarlığını Akmerkez'in de tasarımını yapan ABD'li Design ve Development Group'un üstlendiği projenin tanıtımında, alışveriş merkezi içinde yer alacak 300 dükkanın sadece boyutlarına göre değişecek rakamlarla kiralanacağı açıklandı. Edinilen bilgiye göre projenin tamamlanmasından sonra bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurulacak ve dükkânlar bu yapının içine alınacak.
Boyner proje kirvesi
Mağazaların kiralama işlemini yürütecek Alkaş Danışmanlık Genel Müdürü Avi Alkaş, bugünden itibaren kira görüşmelerine başlayacaklarını belirterek, büyük mağazalar için metrekare başına 35-40, küçük mağazalar için 90-100 dolarlık ücret düşündüklerini söyledi. İstinye Park Projesi'nin tanıtımına, alışveriş merkezi içinde mağaza açmayı düşünen iş dünyasının ünlü temsilcileri de katıldı.
Orjin Grup'un kurucusu Zafer Yıldırım'ın, katkılarından dolayı 'projenin kirvesi' olarak tanıttığı Boyner Holding Murahhas Azası Cem Boyner, İstinye Park'tan 13 bin metrekarelik yer alacaklarını açıkladı. Boyner, "Doğru yerde doğru mağaza açtığınız zaman, Türkiye'de daha çok ekmek var. Örneğin Nişantaşı'nda açtığımız mağaza beklediğimizden de yüzde 20 daha iyi iş yaptı. İstinye Park'ın ilk defa bütün markalarımızı koyabileceğimiz bir alışveriş merkezi olacağını ve sunulanın 2 mislinden fazla talep göreceğini düşünüyorum"dedi. Vakko Holding Yürütme Kurulu Başkanı Cem Hakko ise, "Biz her yerde olmayan bir grubuz. Buradaki kalabalığı ve projeye olan ilgiyi görünce, İstinye Park'ta yer alarak doğru bir karar aldığımızı daha iyi anladım" ifadesini kullandı.
Tansaş Genel Müdürü Nezih Çevik de burada açacakları mağaza için yeni bir konsept düşündüklerini ve günde 5 bin müşteri beklediklerini aktardı. Toy's R Us Yönetim Kurulu Başkanı Murat Beyazıt, İstinye Park'ta 5 bin metrekarelik mağaza açmayı düşündüklerini açıkladı.
5 bin kişiye iş imkânı
İstinye Park projesinin içinde, alışveriş parkından 12 salonlu sinemaya, 400 konutlu lüks bir siteden 4 bin araçlık otoparka kadar birçok birim yer alıyor. Merkezde 5 bin kişiye iş sağlanacak. Alışveriş merkezi 3 ana bölümden oluşuyor. Projenin en ilgi çekici bölümü ise Nişantaşı'ndaki Abdi İpekçi Caddesi örnek alınarak açık havada inşa edilecek şehir meydanı şeklindeki 'Lifestyle Center' olacak. Burada mağazalar şehir meydanı görüntüsü içinde sıralanacak.