250 milyon dolarlık satış

Garanti Bankası'nın muhtemel ortaklık ve satışı için geçtiğimiz nisan ayında Morgan Stanley'e yetki veren Doğuş Holding, sahip olduğu Garanti Bankası hisselerinin bir bölümünün satış opsiyonu için HBK Master Fund'la görüşmelere başlanacağını açıkladı.

İSTANBUL - Garanti Bankası'nın muhtemel ortaklık ve satışı için geçtiğimiz nisan ayında Morgan Stanley'e yetki veren Doğuş Holding, sahip olduğu Garanti Bankası hisselerinin bir bölümünün satış opsiyonu için HBK Master Fund'la görüşmelere başlanacağını açıkladı.
Doğuş Holding'den İMKB'ye yapılan yazılı açıklamada, Doğuş Holding'e ait 250 milyon dolarlık Garanti Bankası hisseleri üzerinde yeni bir satın alma opsiyonu verilmesi hususunda portföy yatırımı yapmak isteyen yurtdışında yerleşik HBK Master Fund (HBK) ile görüşmelere başlanılmasına karar verildiği kaydedildi.
Tansaş'ta da hissesi var
Garanti Bankası hisselerinin bir kısmı için alım opsiyonu verilen ABD merkezli HBK Master Fund ile Doğuş Grubu arasında daha önce de opsiyon anlaşması yapıldı. Geçtiğimiz yıl kasım ayında, piyasa değeri 150 milyon dolara kadar olan Garanti Bankası hissesini almak üzere 18 aylık opsiyon hakkı tanınan HBK'ye bu kez tanınan opsiyon işleminin 250 milyon dolar olacağı belirtildi.
Opsiyon süresi 18 ay olan ilk işlemin henüz tamamlanmadığı, söz konusu son kararla birlikte HBK'ya opsiyon hakkı tanınan hisse tutarının 400 milyon doları bulduğu öğrenildi. Doğuş Holding iki ayrı satış opsiyonun tamamlanması durumunda HBK'ya Garanti'nin yüzde 9.2 hissesini satmış ve kasasına 400 milyon dolar koymuş olacak. HBK'nın Tansaş'ta da yüzde 5.12 oranında hissesi bulunuyor.
Bankacılık sektöründe art arda gelen yabancı ortaklık anlaşmalarından sonra yeni 'ortaklık haberi' beklenen kurumlar arasında Garanti Bankası başı çekiyor. Garanti'den ortaklık anlaşması bekleyen borsa yatırımcısının, HBK'ya verilen satış opsiyonunun ardından gelecek haberi merakla beklediğini söyleyen bir analist, 'fiyat konusundaki belirsizliğin yatırımcıyı tedirgin ettiğini' kaydetti.
Hisseler değer kaybetti
Yabancı yatırımcıya hisse satışı haberlerinden genellikle memnuniyet duyan piyasanın, Garanti Bankası'na ilişkin opsiyon kararına tepki vermediği dikkati çekti. Garanti Bankası hisse senedi, borsada dünkü işlemlerde yüzde 0.97 kayıpla 5.10 YTL'den kapandı.
Hisselerinin yüzde 41.51 halka açık olan Garanti Bankası'nda Doğuş Grubu şirketlerinin toplam payı yüzde 58.49 düzeyinde bulunuyor. Doğuş Holding, yüzde 50.84 ile bankada en büyük hissedar konumunda. Garanti Bankası'nın dün İMKB'deki işlem fiyatına göre toplam piyasa değeri yaklaşık 6.18 milyar YTL (4.5 milyar dolar) olarak hesaplandı. Borsada işlem gören Garanti hisselerinin ise yaklaşık yüzde 83'ü yabancı fonların elinde bulunuyor.