26 ülkenin kuaför malzemesi Bursa'dan

26 ülkenin kuaför malzemesi Bursa'dan
26 ülkenin kuaför malzemesi Bursa'dan

Bursalı bir firma, kuaförlerin kullandığı lavabo, yatak ve koltuk gibi çeşitli malzemeler üretiyor.

BURSA - Bursa’da kurulu bir firma, koltuktan oturma gruplarına, lavabodan masaj ve ağda yataklarına kadar birçok çeşitte kuaför malzemeleri üretiyor. Firma, üretiminin yüzde 35’ini Japonya, Almanya, İngiltere ve Romanya gibi 26 ülkeye ihraç ediyor.
Filizçelik Sanayi Ticaret Ltd. Şti’nin Pazarlama Müdürü Murat Eren Kartal, 1978 yılında kurulan firmalarının, bir süre büro mobilyaları ve berber malzemeleri ürettiğini söyledi. Firmanın 1984-85 yıllarında büro mobilyaları üretimini bırakıp tamamen kuaför sektörüne yönelik imalata geçtiğini ifade eden Kartal, 50 metrekarede başlayan üretimlerinin şu anda 5 bin metrekarelik fabrikada devam ettiğini anlattı. Kartal, 2006 yılından bu yana yeni hizmet yerlerinde, son teknolojiye dayalı yüksek kalitede ürünler ürettiklerini belirterek, şöyle konuştu:
“Kuaför sektörüne yönelik, tezgah, koltuk, oturma grupları, elektronik ve mekanik masaj ve ağda yatakları, yıkama setleri, lavabolar, laboratuvar bölümleri üretiyoruz. Bir kuaför salonundan ihtiyaç duyulan her parça bizde mevcut. Takip ve taklit edilen bir firmayız. Firmamızın adında bile taklit ediliyoruz. Biz bir çelik firması değiliz. Filizçelik adı ortakların isimlerinden geliyor. Rakiplerimiz bunu bilmediği için kurdukları firmalarda çelik adını kullanıyorlar.” Ürettikleri her yeni ürüne faydalı model patenti aldıklarını dile getiren Kartal, 31 yıllık üretimlerinde, ihtiyaçlar doğrultusunda yüzde 100 kalite hedefiyle hareket ettikleri için bugün Türkiye’de sektörün lideri konumunda olduklarını bildirdi. Kartal, Türkiye’de TBMM’den Antalya ve İstanbul’daki lüks otellere kadar birçok noktada kendi ürünlerinin kullanıldığını vurgulayarak, ürünlerini geliştirirken zaman zaman TÜBİTAK’tan destek aldıklarını söyledi. Uzman kadroları ile sektörde çalışanları ve müşterileri rahatlatan yeni modeller üzerinde çalıştıklarını ifade eden Kartal, “Almanya, İngiltere, Romanya ve Japonya gibi 26 ülkeye ürün ihraç ediyoruz. 20 ülkede satış noktalarımız var. Üretimimizin yüzde 35’ini yurtdışına gönderiyoruz. Amacımız bu oranı yüzde 45’e çıkarmak. Yurtdışında sektörün lider ve önde gelen firmalarıyla rekabet ediyoruz” dedi. (aa)