29 Haziran Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın

29 Haziran Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
29 Haziran Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
29 Haziran altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para? Altın fiyatları yorumları burada!

29 Haziran altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para? Altın fiyatları yorumları burada!

Günlük ve Güncel olarak Altına ait gram ve çeyrek altın fiyatlarına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Haftanın son günü 29 Haziran 2014 Pazar gününe ait güncel altın fiyatları...

İŞTE AYRINTILAR

Piyasalar da altının gram fiyatı 89,7466 TL olarak geçmektedir.

Piyasalar da altının çeyrek altın fiyatı 143,9290 TL olarak geçmektedir.

Piyasalar da altının yarım fiyatı 286,9584 TL olarak geçmektedir.

Piyasalar da altının tam fiyatı 575,7158 TL olarak geçmektedir.

Bugüne ait günlük dolar kuru ise 2,1211 TL olarak bilinmektedir.

Günün euro kuru da 2,8949 TL olarak geçmektedir...


ALTIN FİYATLARI SON İKİ AYIN ZİRVESİNDE

Altın, yatırımcılar tarafından ABD 'de beklenenin altında gerçekleşen büyümesi ile son iki ayın zirvesine yaklaşıyor. Gümüş ise Mart'tan bu yana gerilemeye devam ediyor.

Altın, son dönemdeki ralliyle fiyatların iki ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının, yatırımcıları satışa teşvik edebileceği söylentileri ile geriledi. Güney Afrika'da beş ay süren grevin ardından madencilerin işlerine dönmeleri ile platin geriledi.

Altın vadelilerinin 14 günlük RSI'ı 19 Haziran'dan bu yana fiyatların gerileyebileceğini gösteren teknik seviye 70'in üzerinde ya da yakınında seyrederken, bugün 66.4 düzeyinde. Altın geçtiğimiz hafta, Fed'in tahvil alımları sona erdikten sonra da faiz oranlarının sıfıra yakın düşük seviyelerde kalacağını söylemesi ile yüzde 3.3 yükseldi.

Altın bu ay, Irak ve Ukrayna'daki olayların güvenli varlık talebini artırması ile, 2011'den bu yana ilk defa üst üste ikinci aylık kazanca hazırlanıyor. ABD yetkililerinin açıklamalarına göre, IŞİD Irak'ta elinde bulundurduğu bölgeleri çoğaltıyor. Küçük bir ABD birliği, olası hava saldırıları için istihbarat toplamak adına Irak'a vardı.

ALTIN NEDİR?

Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan(ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir.

Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

ALTIN VE TARİHÇESİ

Tarihte bilinen kayıtlara göre Mısır hükümdarları zamanında M.Ö. 3200 yıllarında, altın darphanelerde eşit boyda çubuklar halinde çekilerek para olarak kullanıldı. Au Latince Aurum kelimesinden gelmektedir.

Peru'da MÖ 2000 yılına ait altın ziynet eşyaları kalıntılarına rastlanmış olup, Amerika kıtasındaki Aztekler ve İnkaların da altına tutkun oldukları bilinmektedir.

Altına önem veren eski medeniyetler arasında; Yunanları, İranlıları, Makedonyalıları, Asurluları, Sümerleri ve Lidyalıları saymak yerinde olur.

MÖ 550 yıllarında Lidya Kralı Krezos, altını para olarak (sikke) bastırmış ve altının para olarak basılması ile de ticaret artmıştır. Şehirler zenginleşmiş ve dünya yeni bir refah dönemine girmiştir.

İskit ve Sarmatların (MÖ 1000) milli kahramanları konu alan altın toka yapımında ileri oldukları bilinmektedir. Dördüncü ve dokuzuncu yüzyıl aralarında ise altın kase, vazo işçiliğinde en güzel örnekleri vermişlerdir. Bu eserlerden bir kısmı New York, Morgan kolleksiyonunda teşhir edilmektedir.

Türkler müslümanlığı kabul ettikten sonra altından eşya yapımını azaltmışlardır. Altın eşyayı sadece süs olarak kullanmışlardır.

Çıkarılan yerler: Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve çevresidir. Dünyada ise Yeni Gine’de çıkartılır.

ALTIN NASIL BULUNDU?

Altın, dünyanın geniş bir bölümünde düşük konsantrasyonlarda bulunur. Yer küresinin tahminen 0,001 ppm (milyonda bir)ini teşkil eder. Kalaverit (Au2Te4), silvanit (Au2Ag2Te6) ve krennerit (Au8Te6) mineralleri olduğu gibi bakır ve kurşun minerallerinde de eser miktarları bulunabilir. Volkanik kuvarsların içinde, akarsuların kumlu yataklarında toz ve külçe halinde bulunur.

2006 sonu itibari ile tarih boyunca çıkarılan altının 158,000 ton olduğu tahmin edilmektedir. Benzer bir görüş National Geographic dergisinin Ocak 2009 sayısında "Tüm tarih boyunca sadece 161.000 ton altın çıkarıldı, bu miktar iki olimpik havuzu doldurmaya ancak yetiyor." yorumu ile yer bulmuştur. Bahsedilen miktardaki altının hacmi kenarları 20,28 metre uzunlukta olan bir kübe eşittir. Eğer onsu 1000$'dan hesaplanırsa kübün değeri yaklaşık 5,2 trilyon dolar olacaktır.

ALTIN NASIL ELDE EDİLİR?

Altın cevherleri, “metalik altın ihtiva eden cevherler” ve “bileşikleri halinde altın ihtiva eden cevherler” olarak sınıflandırılır.

Metalik altın içeren cevherlerden altın elde etmek için altın içeren küçük kuvars parçaları öğütme değirmenlerinde hamur haline getirilir. Bu hamur içinde altın tanecikleri kolloidal halde dağılır. Buradaki ürün malgama tekniği ile ayrıştırılır. Malgamalanmış hamurun konsantrasyonu arttırılarak çok seyreltik sodyum siyanür çözeltisiyle işlenir. Sodyum siyanür altın ile reaksiyona girerek kompleks bileşik meydana getirir:

4 NaAu(CN)2 + 4 NaOH › 4 Au + 8 NaCN + 2 H2O + O2

Kompleks bileşikteki altın metalik çinko ile çöktürülür:

2 Na + 2 Au(CN)2 + Zn › 2 Au + Na2Zn(CN)4

Bu çökeltideki altın ve gümüş dışındaki maddeler, Kal metoduyla alınır. Gümüş de nitrik ve sülfürik asit etkisiyle çözülerek geriye saf altın kalır.

Altın ve döviz kurları ile ilgili diğer gelişmeleri hurriyet sayfaları üzerinden takip etmeye devam edebilirsiniz.

bigPara.com