2B'ye 300 bin başvuru geldi

2B'ye 300 bin başvuru geldi
2B'ye 300 bin başvuru geldi
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B kapsamında 300 bininin başvurularını yaptığını bildirdi.

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2B kapsamında 30 Ekim 2012 tarihi itibariyle 6 aylık başvuru süresi sona erecek olan 450 bin kullanıcıdan bugüne kadar yaklaşık 300 bininin başvurularını yaptığını bildirdi.
Şimşek, Maliye Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, 2B çalışmalarında gelinen nokta ve bundan sonraki sürece ilişkin durum değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Şimşek, 2B konusunda başvuru süresinin 30 Ekim 2012 tarihinde sona ereceğini belirterek, bu kanunla amaçlarının vatandaşla devlet arasında uzun yıllardır süren hukuki itilafların çözümlenmesi, çarpık kentleşme sorununun giderilmesi olduğunu söyledi.
Bu konuda 54 ilde çalışmaların halen devam ettiğini, 2B kapsamında güncellenen ve kadastro çalışmaları tamamlanan 460 bin adet taşınmazın bakanlığa teslim edildiğini ifade eden Bakan Şimşek, diğer taşınmazların çalışmalarının da devam ettiğini anlattı.
Bu çerçevede 460 bin taşınmaz üzerinde yaklaşık 560 bin vatandaşın kullanıcı konumunda olduğuna dikkati çeken Bakan Şimşek, şöyle konuştu:
“Bunlar arasında 6 aylık başvuru süresi olanlar var, 8 aylık başvuru süresi olanlar var. 30 Ekim 2012 tarihi itibariyle 6 aylık başvuru süresi sona erecek olan 450 bin kullanıcıdan bugüne kadar yaklaşık 300 bini başvurularını yapmıştır. Başvuru yapanların oranı yüzde 67'dir. Buna göre kalan 150 bin vatandaşımızın haklarını kaybetmemeleri için bir an önce başvuru yapmaları gerekmektedir.”
Başvuruların yüzde 85'inin 14 ilde yoğunlaştığını belirten Şimşek, bu illerin İstanbul , Antalya, Muğla, İzmir , Ankara, Kocaeli, Balıkesir, Sakarya, Adana, Mersin, Bursa, Samsun, Afyonkarahisar ve Zonguldak olduğunu kaydetti.
Şimşek, özellikle kırsal kesimlerde ve göç veren illerde verimliliğin düşük olması ve kullanıcıların taşınmazları terk etmeleri nedenleriyle diğer yerlere göre başvuruların düşük olduğunun tespit edildiğini kaydetti. (AA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110378911037891

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EDERLER TABİ - HARAYDIN

  Ormana gel 3krş ver sonra 3bin liraya villa arsası olarak satarsın dersen 300bin de gelir 3milyonda.Bu 2B rezaletinin hesabını öbür dünyada asla veremeyeceksiniz.2B parsel hakkı satılmaz.Ada olarak imara açılır.Üçbeş gökdelen yapılma hakkı geri kalan yüzde 95 yeş,il alanlı müstakil ev hakkı verilerek imara açılır.Böylece bu alanın betonlaşan alanı yüzde 5 olur geri kalanı yine orman olurdu.Buralar kestane,ceviz,meşe,sedir,çınar ve akasya ağaçlarıyla donatılınca hem orman vasfını yitirmiş numarası ortadan kalkar hem orman arazisinden de imar çıkarılmış olurdu.Şimdi ne olacak heryer beton mağaralarla kaplı iken yine beton mağaralarla yenilenecek.Oysa insan olmanın kişi başına 30 ağaca, kişi başına 50m2 yeşil alana ihtiyacı var.İstanbulda kişi başına yeşil alan kaç m2 4m2.O da ulaşılabilir değil.Yeşil alan 15dk yğürüme mesafesini geçemez.Bu durumda kişi başına 50m2 olması gereken yeşil alan İstanbulda kaç m2 sadece 0 virgül 01m2.İstanbulun imarı ile uğraşanlar bu rezillikten hiç mi utanmazlar, sıkılmazlar.Bunun çaresi her mahalleye bir orman park ve parkın üç tarafını yüksek bina ile sarıp geri kalanı köşk, konak,yalı gibi lüks müstakil binalara tahsis ederek kişi başına 50m2 yeşil alan düşecek şekilde imarlaşmaktır.