3.1 milyar dolarlık borç operasyonu


Büyütmek için tıklayınız

 • Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, Yapı Kredi ve TMSF'ye borçlarını tasfiye için son adımı attı.
 • Halen Turkcell'in yüzde 37.09'unu elinde tutan Fin - İsveç şirketi TeliaSonera, 3.1 milyor dolar karşılığında Turcell'in yüzde 64.3' ünü kontrol eder hale gelecek.
 • Karamehmet, yüzde 13.5'le Turcell'de azınlık konumuna düştü.
 • Gelecek paranın 1.9 milyar dolarının Çukurova Holding'e, 1.2 milyar dolarının da Yapı Kredi'ye gitmesi gerekiyor.Ancak bu tür rakamlar imzadan sonra netleşecek.
 • Yapı Kredi'nin yüzde 57 hissenin Koç Holding'e satışından da yaklaşık 1.6 milyar dolar elde etmesi beklenen Karamehmet, dünkü satış tamamlandığında yaklaşık 3.5 milyor dolar bulmuş olacak.
 • Karamehmet'in TMSF'ye 1.9 milyar dolar, Yapı Kredi'ye ise 2 milyar dolar borcu bulunuyor.
 • Böylece son anlaşma tamamlandığında Karamehmet toplam borcunu 400 milyon dolara kadar düşürmüş olacak.
 • İSTANBUL - Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet, Yapı Kredi Bankası ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) olan borçlarını tasfiye için son adımı da attı. Çukurova Grubu, Turkcell'deki diğer büyük ortak TeliaSonera'ya, Turkcell İletişim'in yüzde 51'ini elinde bulunduran doğrudan ve dolaylı şekilde kontrol ettiği Turkcell Holding hisselerinin yüzde 52'sini 3.1 milyar dolar (21.8 milyar kron) nakit karşılığında satıyor.
  Satış işlemiyle birlikte Türkiye'nin en değerli şirketlerinden Turkcell İletişim'in yaklaşık yüzde 27 hissesi dolaylı şekilde TeliaSonera'ya geçecek. Operasyonla TeliaSonera'nın, Turkcell'de doğrudan ve dolaylı şekilde kontrol ettiği hisse oranı yüzde 64.3 olacak. Karamehmet'in Turkcell'de doğrudan ve dolaylı kontrol ettiği hisse oranı yüzde 13.5'e düşecek.
  Para nasıl dağılacak?
  Finli Sonera ile İsveçli Telia'nın birleşmesiyle ortaya çıkan TeliaSonera böylelikle Turkcell'in hâkim ortağı konumuna geçerken, Mehmet Emin Karamehmet de TMSF ile Yapı Kredi'ye yaklaşık 3.9 milyar dolarlık borcunu zorlanarak da olsa ödeyecek kaynağa kavuşacak.
  TeliaSonera'dan dün sabah erken saatlerde yapılan yazılı açıklamada, Çukurova Holding'in Turkcell hisselerine ilişkin tekliflerini kabul ettiği belirtildi. Daha sonra Çukurova Holding tarafından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) yapılan açıklamada Turkcell Holding'te sahip olduğu doğrudan ve dolaylı yaklaşık yüzde 52 payın tamamını Sonera şirketine 3.1 milyar dolara satılmasına ilişkin olarak dün gelen (önceki gün) teklifin uygun bulunduğu belirtildi. 3.1 milyar doların ancak 1.9 milyar doları Karamehmet'in cebine girecek. Çünkü Turkcell İletişim A.Ş.'nin yüzde 51'ini elinde bulunduran Turkcell Holding hisselerinin yüzde 33'ü Çukurova Holding'e, yüzde 20'si Yapı Kredi Bankası'na, yüzde 47'si de TeliaSonera'ya aitti. Yani Çukurova Holding dolaylı ve doğrudan, Turkcell Holding hisselerinin yaklaşık yüzde 53'nü elinde bulunduruyordu.
  Telia Sonera yüzde 53'lük hisse bloku için 3.1 milyar dolar ödeyeceğini açıkladı. Ancak Turkcell Holding hisselerinin yüzde 33'ü Çukurova Holding'e ait olduğu için paranın 1.9 milyar dolarının Çukurova Holding'e, 1.2 milyar dolarının da yüzde 20'lik hisse için Yapı Kredi Bankası'na gitmesi gerekiyor. Taraflar arasında satışa ilişkin görüşmeler ancak yılın ikinci çeyreğinde sona ereceği için bu konuda şimdilik kesin bir veri yok. Ancak halka açık bir şirket olan Yapı Kredi Bankası'nın 1.2 milyar dolarlık kaynakla büyük atılım yapması bekleniyor.
  Ortaklık sürecek
  Karamehmet'in sahibi olduğu Çukurova Grubu'nun Turkcell'in yerli ortağı olmayı sürdüreceğinin belirtildiği TeliaSonera açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
  "Satın alma işleminin yılın ikinci çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir. Turkcell halka açık bir şirket olarak kalacaktır ve Turkcell hisseleri için çağrı yapılmayacaktır. TeliaSonera, Turkcell'in yürürlükteki temettü dağıtım politikasını desteklemektedir. Çukurova Grubu yüzde 13,5 hissesiyle, Turkcell'in yerli ortağı olmayı sürdürecektir. Anlaşma TeliaSonera'nın Türkiye'ye, Turkcell'e ve gelecekteki gelişim potansiyeline inancını göstermektedir. TeliaSonera, Turkcell'in mevcut yönetiminin Turkcell'in güçlü performansına katkısının bilincinde olup, şirketi daha da ileriye taşıyacağına ve gelecekteki fırsatları değerlendirebileceğine güvenmektedir."