'3.5 YTL maliyeti olan fındığı kimseye 2.5 YTL'ye yedirmeyiz'

Giresun fındık zirvesinde, TMO'nun yapacağı alımlar da fiyat açıklanmaması tepkiyle karşılandı. Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, "Fiskobirlik'in depoları kullanılacak, ama bu hangi şartlarda belli değil" dedi.

GİRESUN - Giresun fındık zirvesinde, TMO'nun yapacağı alımlar da fiyat açıklanmaması tepkiyle karşılandı. Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, "Fiskobirlik'in depoları kullanılacak, ama bu hangi şartlarda belli değil" dedi.
Akbaşlı şöyle konuştu: "Serbest piyasa konusuna değindi. Serbest piyasada fiyat nasıl oluşacak? 15 Eylül'de konuyu tekrar gözden geçireceklerini söyledi. 15 Ağustos'ta ürün pazara inecek. Bu sürede 80 bin ton kabuklu fındık Avrupa'ya gitmiş olacak. Şu anda fındık Giresun'da 3, Ordu'da 2,5 YTL. Serbest piyasadan kasıt buysa 80 bin ton fındığın 2,5 liradan satılacağını söylemek istedi. Bizim 2.5 liradan satacak fındığımız yok. 3.5 YTL maliyeti olan fındığı 2.5 liradan kimseye yedirmeyiz ya da bağışlayamayız."
Bu arada CHP'nin ardından Anavatan da, fındık için yasa teklifi hazırladı.Buna göre üreticiye, rekolte miktarına göre dönüm başına o yılki fiyatın yüzde 30'u kadar özendirme ödemesi yapılacak. Giresun, Ordu ve Düzce Akçakoca'da çikolata fabrikası kurulmasını devlet teşvik edecek. Alternatif ürün için de dönüm başına 3 bin YTL teşvik verilecek.