3 bin memur devlete döndü

Daha önce kendi istekleriyle ayrılan 3 bin kişinin, AKP hükümetleri döneminde geri dönmek için başvurup yeniden memuriyeti seçtiği belirtildi.

ANKARA - Daha önce kendi istekleriyle ayrılan 3 bin kişinin, AKP hükümetleri döneminde geri dönmek için başvurup yeniden memuriyeti seçtiği belirtildi. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü'nün yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, bütçe yasalarıyla 2003, 2004 ve 2005'te toplam 123 bin kadro tahsis edildiğini, ancak 2003 ve 2004 için tahsis edilen 75 bin kadrodan 66 bin 174'ünün ÖSYM tarafından yapılan yerleştirmelerle kullanıldığını ifade etti. Bakan Kemal Unakıtan, 3 bin kişinin ise Devlet Memurları Yasası'nın 92'nci maddesi kapsamında yapılan atamalardan oluştuğunu kaydetti.
Unakıtan'ın 3 bin kişilik grup ile ilgili verdiği bilginin karşılığı ise, memurluktan kendi istekleriyle ayrılanların AKP döneminde dönmek için yaptığı başvuruların kabul edilerek işe başlayan memur sayısının 3 bin kişi anlamına geliyor. Yasa uyarınca, memurluktan kendi istekleriyle çekilenler ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunması koşuluyla geri dönebiliyor.