3 çocuk yapan kadına 6 yıl erken emeklilik

3 çocuk yapan kadına 6 yıl erken emeklilik
3 çocuk yapan kadına 6 yıl erken emeklilik
Maliye'den üç çocuk için verilmesi planlanan teşvike yeni formül geldi. Nakit yerine gelir vergisi desteği verilecek. Ayrıca 3 çocuk yapan çalışan anneler altı yıl erken emekli olabilecek.

Hükümetin üzerinde çalıştığı çocuk teşvik paketine sürpriz düzenlemeler girdi. Çalışan kadınlara altı yıl erken emeklilik yolu açılıyor. Buna göre, 3 çocuk yapan kadına 6 yıl borçlanma hakkı veriliyor. Gelir Vergisi Yasa tasarısı ile üç çocuklu asgari ücretlide gelir vergisi yükü sıfıra çekiliyor. Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın "nakit" destek talebinin devlete ağır yük getireceği gerekçesiyle, vergi teşvikinde karar kaldı.

Sabah gazetesinden Hazal Ateş’in haberine göre dört bakanlığın yer aldığı paket yeni yıldan önce açıklanacak. Pakete göre, doğum yapan kadına destek doğumla sınırlı kalmayacak. Çocuğu belli yaşa gelinceye kadar yarı zamanlı, esnek çalışma modelini tercih edebilecek. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı kaldırılıyor. İşe başlama tarihinden önce doğmuş çocuklar için de çalışan kadın bu borçlanma hakkından yararlanabilecek.

ESNEK ÇALIŞMA MODELİ
Aile Bakanlığı, ev kadınlarının maddi koşullarına göre nakit hem de mama, bez ihtiyaçlarının karşılanması önerisi getirdi. Ancak, Maliye nakit desteğinin mali yükünün ağır olacağını bildirdi. Avrupa 'daki gibi çalışan anneler için yüzde 40 esnek çalışma sistemi de getirilecek.

KADEMELİ EMEKLİLİK GÜNDEMDE
Çocuk sayısına göre, kademeli emeklilikte gündeme gelirken bu konuda nihai karar Bakanlar Kurulu'nda verilecek. Çalışma Bakanlığı, esnek çalışanların emeklilik hakkına erişebilme imkânlarının geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm esnek çalışanların eşit muamele ilkesine uygun olarak yıllık ücretli izin, hafta tatili, günlük dinlenme süresi, kreş gibi haklardan yararlanmaları güvence altına alınacak.

HAMİLELİK RİSKE ATILMAYACAK
İş ve çalışma koşulları hamileliği riske atmayacak şekilde düzenlenirken, periyodik kontroller konusunda her türlü kolaylık gösterilecek. Hamile kadınlar ağır işlerde çalıştırılamayacak. Kamuda çalışan işçi, memur kadınlar muayene günlerinde ücretli izinli sayılacak. Doğum iznine çıkan kadının primini devlet karşılayacak. İzindeki personel için kamuda geçici görevlendirme yapılacak.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/116014011601402

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kadınların sesi niye çıkmıyor - lastikordek

  iktidar ideolojik bakış açısını pozitif ayrımcılık adı altında bize finanse ettiriyor. özel sektörde bir tane bile kadın kalmayacak bu gidişle yada kadın merdiven altı imalathanelerde sigortasız çalıştırılıp emeği sömürülecek. sırf kendine muhafazakar demokrat diyen bir geri kafalı yüzünden kadın özgürlüklerinin elinden alındığının farkında değil. çalışma yada evde çocuk bakmak arasında cazip olan ikincisi olduğu için çocuk doğurmaya yönelecek. peki bu çocukların büyütülüp iş güç sahibi olmaları için ne yapılıyor. hiç bir şey. eğitim politikalarının altında yatan mantık yine kız çocuklarının erken yaşlarda evlendirilip sosyal güvenlikten yoksun tarım işçiliği ya da kuluçka makineliği yapmalarını amaçlıyorlar. islami sermayenin imalathanelerinde asgari ücretle sigortasız ucuz iş gücü olmaktan başka bir seçenekleri kalmıyor. kazanan AKP yandaşları ve onun neo-liberal kan emicileri oluyor. kadınlarımız da onlara ucuz iş gücü sağlamakla mükellef. ne ala!

  NE YAPARSANIZ YAPIN - pispor

  bundan sonra üç çocuğu yapmak yetiştirmek bir babayiğit bulmak çok zor olacak köyden kentlere göç olduğu sürece köylüye destek verilmedikçe şehirdeki memurun işçinin üç çocuk yapacağını unut