'3 Ekim'in sonuçlarını alacağız'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "3 Ekim'den sonra Türkiye'nin algılanmasının ciddi biçimde değiştiğini" söyledi. G-20 Hazine Bakanları ve...

ŞANGHAY - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "3 Ekim'den sonra Türkiye'nin algılanmasının ciddi biçimde değiştiğini" söyledi. G-20 Hazine Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı için Çin'in başkenti Pekin yakınlarındaki Hıbey eyaletine bağlı Şanghay ilçesinde bulunan bakan Babacan, burada Türk gazetecilerin sorularını yanıtlarken, toplantıya katılan hemen herkesin 3 Ekim sürecini yakından izlediğini gözlemlediğini belirtti. Babacan, 3 Ekim'i başarıyla geçirdikleri için birçok tebrik aldıklarını söyleyerek, "3 Ekim tarihi sadece Avrupa ve Türkiye için değil, tüm dünya için dönüm noktası oldu. Artık Türkiye'ye farklı bir perspektifle, farklı gözlükle bakılıyor. Bunun ekonomik sonuçlarını mutlaka alacağız" dedi.
Yedi yıl önce başlayan G-20 toplantılarının sonuncusunda Türkiye'nin global ekonomi ile ilgili tutumunu ilk elden muhataplara aktardıklarını ifade eden Babacan, bu yılki toplantıda genel ekonomik durum ve kalkınma ile ilgili sorunlar, Dünya Bankası ve IMF'nin stratejik olarak yeniden geçirilmesi, gerekiyorsa görev tanımlarının yeniden yapılması, ülkelerin temsil ve söz haklarının yeni duruma göre tekrar düzenlenmesi ve Binyıl Kalkınma Hedefleri'nin durumunun ele alındığını kaydetti. Toplantı sırasında ABD Hazine Bakanı, Alman Ekonomi Bakanı Yardımcısı, Çin Maliye Bakanı ve IMF İcra Direktörleri Heyeti Başkanı ile ikili görüşmeler yaptığını belirten Devlet Bakanı Babacan, Dünya Bankası, ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası başkanları ile sohbet etme imkânı bulduğunu söyledi.
'Kuş gribi ihracat etkilemez'
Babacan, kuş gribinin Türk ekonomisini nasıl etkileyeceği sorusu üzerine şöyle konuştu: "Bu, sadece Türkiye'yi değil, Romanya'yı da yakından ilgilendiren bir konu. Etkilenen miktar Türkiye'nin toplam ihracatının binde birinden daha az rakamı teşkil ediyor. Genel anlamda ihracat tablosunda olumsuz bir gelişme olmayacaktır." AB ile ilgili bir soru üzerine de tarımın belki de en uzun sürecek fasıllardan biri olacağının altını çizen Babacan, "Taramasını bu yıl içinde yapacağız. Bazı fasılların taraması bir saatte biterken, tarım faslının sadece taraması iki hafta alacak" diye konuştu.
Bu arada Şanghay'da bulunan Grand Epoch City'deki G-20 Hazine Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı sona erdi. 1999 yılında kurulan G-20'yi oluşturan ülkeler dünyadaki gayrisafi milli hasılanın yüzde 90'ını ve dünya ticaretinin yüzde 80'ini ellerinde bulunduruyor.