3. Köprü için geri sayım

3. Köprü için geri sayım
3. Köprü için geri sayım
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: 5 teklif geldi, ikisi elendi. Şu anda mali teklifler değerlendiriliyor. 3 teklif yarışıyor. 5-10 gün içerisinde de hemen süratli bir biçimde sonuç ortaya çıkacak

RİZE - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün bir an yapılması gerektiğini belirterek, işe başladıktan 36-40 ay sonra hem yolu hem köprüyü bitirmek istediklerini bildirdi.
Partisinin düzenlediği etkinlik ve açılışlara katılmak üzere dün Rize'ye gelen Bakan Yıldırım, Gürcistan gezisi için yola çıkan ve Rize'deki Erzincanlı basın mensuplarıyla sohbet etti. Memleketi Erzincan'da görev yapan basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Yıldırım, İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprünün ihale aşamasında sona gelindiğini belirtti.


Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek proje için devletin kasasından herhangi bir kaynağın kullanılmayacağını ifade eden Yıldırım, “3. köprü ve onun devamında olan yaklaşık 100 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu'nun 20 Nisan itibarıyla ihalesi yapıldı. Teklifleri alındı. Bu proje yap-işlet-devret projesi ile gerçekleştirilecek. 5 teklif geldi, ikisi elendi. Şu anda mali teklifler değerlendiriliyor. 3 teklif yarışıyor. 5-10 gün içerisinde de hemen süratli bir biçimde sonuç ortaya çıkacak” diye konuştu.


3. köprünün önemine değinen Yıldırım, “Süratle en uygun teklif belirlenip, bir an önce sözleşmesini yapıp başlamak istiyoruz. Artık gerek batıdan doğuya, doğudan batıya transit trafik, gerekse İstanbul içi trafik günden güne ağırlaşmaya başladı. Bir an önce bu köprünün yapılması icap ediyor. Hedef işe başladıktan itibaren 36-40 ay civarında bir sürede yani 3 sene diyebiliriz. Bu sürede hem yolu hem köprüyü bitirmek istiyoruz” dedi.-Fatih Projesi-Bir gazetecinin, CHP 'nin Fatih Projesiyle ilgili yolsuzluk iddialarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Yıldırım, “Fatih Projesi, Milli Eğitim sisteminde çok önemli bir yenilik, yeni bir çağ, bir çığır açacak proje. Esas itibarıyla tüm okullarda kara tahta ile beraber, akıllı tahtaların monte edilmesi, her sınıfa yani 42 bin okul, 600 bin sınıfa internet bağlantısının yapılması, kameralar, fotokopi makineleri, diğer alet edevatın yerleştirilmesi, artı öğrencilere de belirli bir program dahilinde el bilgisayarlarının veya tabletlerin dağıtılmasıdır. Tabi tabletlerin içerisinde de ayrıca okunacak derslerin programları olacak” diye konuştu.

Projenin 4 yıllık bir süresi olduğunu anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:
“Şu anda 85 bin sınıfa yetecek kadar akıllı tahta siparişini, bakanlığımız ihalesini yaptı ve eylül ayına kadar bunlar tamamlanacak. Daha sonra ikinci, üçüncü, dördüncü parti olacak. Bu arada da 10-12 milyon tabletin Türkiye 'de yapılması için bir çalışma yapılıyor. Çalışma da tamamlanmak üzere. Bu proje ile birlikte sadece eğitimde, bilişimi en iyi şekilde kullanmak amacını gütmüyoruz. Aynı zamanda, bilgi iletişim teknolojileri, telekomünikasyon ile ilgili yerli teknoloji, yerli imalatı da teşvik edeceğiz. Projenin toplam yaklaşık tutarı 8 milyar TL'dir. Belki daha da ucuz olacak. 8 milyarlık projede 20 milyarlık yolsuzluk nasıl yapılır? Birisi bunu bize anlatsın. İzahı mümkün olmayan, mesnedi olmayan bir iddiadır. Bir kere bunun bilinmesi lazım. Kaldı ki bu projedeki yapılacak her şey, rekabet sağlanarak, yarışma yapılarak gerçekleştirilecek. Dolayısıyla burada daha çok istihdam oluşturulacak. Daha çok yerli ürün yapılmış olacak. Ülkemiz kazanacak. Bu dünyanın da gıpta ile izlediği bir projedir. Tabii hizmetlere söyleyecek bir şey bulamayınca siyasi rakiplerimiz aslı astarı olmayan, ölçüsü izanı olmayan birtakım suçlamaları yapıyorlar. Bu sadece bu konuda değil, birçok konuda karşımıza çıkıyor.” (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108778810877885

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ucu olmayan şehir - küçük mumya

  şu anda bir film var vizyonda olan. 'ekümenopolis- ucu olmayan şehir' film istanbul'un kapitalist kentleşme sürecini grafikler, tarihler, 3. köprü ve kentsel dönüşüm süreçleri üzerinden anlatıyor. hiçbir sponsor olmadan vizyona girebildiği için de sadece iki sinemada gösterilebiliyor. kentlerimizi, su havzalarımızı, ormanlarımızı, kent içinde son kalan yeşil alanlarımızı, parklarımızı tarihi alanları, arkeolojik alanları talan etmeye bu kadar hevesli(çıkarları olduğu kuşkusuz) olan bütün politikacıları bir sinema salonuna tıkıp, kollarından bağlayarak bu filmin izletilmesi gerekir.

  Çanakkale köprüsü - durden

  İstanbul'un nüfusu 15 milyona dayandı şehirde nefes almak imkansız madem III. köprü yapılacak neden Çanakkale'ye yapılmaz da İstanbul diye ısrar edilir milyonlarca ağaç kesilip şehir talan edilir.Bunun tek sebebi birilerinin doymaz bilmez iştahı. Çanakkale'ye yapılacak bir köprüyle pek ala Anadolu ve Asya birleştirilerek transit geçişlerin buradan yapılması sağlanabilir.

  çözüm basit... - k-a-o-s

  başka köprü ya da köprülerin ne kadar gereksiz olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım...trafiği rahatlatmak niyetinde olduklarına da inanmıyorum,yoksa çok basit bir kaç değişiklikle de trafik çok rahatlayabilir,örneğin yol ve köprü ücretleri kaldırılsa köprüde oluşacak sıkışıklık neredeyse tamama yakın son bulur,şehir içinde yol kenarlarını otopark alanına çevirip para alarak yolları tek şeride düşürmektense,yeterli sayıda açık-kapalı otoparklar yapıp yolları ferahlatmak vs. vs. ... yeni bir köprü sadece yeşilin yok edilmesi,boğazın kirlenmesi ve büyük rant kapısı demektir...

  ORMAN KATLİAMI ! HÜKÜMETİN AMACI NE ? UYANIN TÜRKİYE KRİZDE ! - rehaaltan

  Şöyle bir bakın tüm haritalarda tek ağaçlık bölge 3. köprünün var olacağı bölge sadece bu yol olmayacak yolun tüm kenarları imara açılacak diğerlerine bakın aynısı olacak. Şimdi 2B yasasını yıllar önce dillendirip ormanlar yok edildi. Şimdide 8 tl ye alın diyorlar hemde alakası olmayan bir bakan maliye bakanı. Maliye bakanı neden konuşuyor ? Devletin parası kalmadı . Vergileri affede affede ( oy zamanları özellikle ) hele spor kulüplerinin trilyonlarca vergilerini affederek devlet kasaları boşaldı. O spor kulüpleri Devlete para ödemek yerine yabancılara milyonlarca dolar ödedi. Deniyor ki milyonlarca insan var yollar yetmiyor. Sen İstanbula birçok yandaş inşaatçının gökdelenlerini durmadan dikmesine izin veriyorsun. yani İstanbula daha milyonlarca insan gelsin diyorsun ve politikanda bu. İmarları yüzlerce kez değişen araziler var. Araya birkaç ağaç koymuşlar resimlerine Burda daha vahimi Gelir düzeyi yükseklere bu alanları verip aslında Yasalara aykırı olarak Ağaçları parkları ormanları Fakir halkın elindende alıyorsun. Sonra geçen gün bir fırtına yaşandı ülkemizde bunlar olmazdı ama artık oluyor. Aslında inşaat firmaları yabancılardan aldıkları kredilerle dikiyorlar o binaları onları görende ekonomi iyiye gidiyor sanıyor Cari açık kaç Dolar ? 71 milyon Dolar ABD den sonra 2. sıradayız ama amerika istediği kadar para basıyor değeri değişmiyor ama biz basamıyoruz çünkü biz basarsak paramızın değeri düşüp enflasyon oluyor. Kısacası biz dışarıya bağımlı hale geldik. Üretim sıfır tarım sıfır hayvancılık ithal oldu peki açıklansın kaç kilometre kare toprak kaça satıldı açıklansın görelim. Bu krizi ve mit olayını saklamak için sporda kaos yaratıldı. Bazı kişiler dinlendi ama bazı kişiler dinlenmedi. Mit olayıyla anlaşıldı ki kürdistan için her şey yapılmış.Bdp başkanı bile mit başkanını savundu.

  Hiç Olmazsa - Kara Bayrak

  Hiç olmazsa bu köprü çok katlı olsun ABD de öyle; böylece 15. köprü yapılmayabilir. Rant yüzünden yapılmıyor demeyiz bizde soranlara