3. Köprü'de kazanan şirket belli oldu

3. Köprü'de kazanan şirket belli oldu
3. Köprü'de kazanan şirket belli oldu
İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren 'Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi'nin ihalesinde teklifler açıldı. Kazanan İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu oldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren “ Kuzey Marmara Otoyolu Projesi”nin ihalesinde, yapım süresi dahil en kısa işletme süresini 10 yıl 2 ay 20 gün ile İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu'nun verdiğini bildirdi. İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren “Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi”nin ihalesine teklif veren iş ortaklıklarının teklifleri açıklandı. 

Bakan Yıldırım, tekliflerin açıklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, yapım süresi dahil en kısa işletme süresini 10 yıl 2 ay 20 gün ile İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu'nun verdiğini bildirdi. Firma temsilcilerinin 24 Mayıs'ta davet edildiğini ve tekliflerin huzurlarında açıldığını anımsatan Yıldırım, tüm detayların incelendiğini ve Salini-Gülermak Ortak Girişimi'nin üçüncü köprü tasarımının şartnameye uygun olmadığının tespit edildiğini ifade etti. Söz konusu tasarımın, köprünün ayaklarının denizin içinde olmasını öngördüğünü, bunun da şartnameye uygun olmadığını belirten Yıldırım, bu nedenle söz konusu girişim grubunun elendiğini söyledi. 

Projenin maliyetinin yaklaşık 4,5 milyar lirayı bulacağını ve 36 ayda tamamlanmasının öngörüldüğünü belirten Yıldırım, köprünün 2015 yılı sonunda İstanbullulara hizmet vermeye başlamasını hedeflediklerini kaydetti. Yıldırım, Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu'nun da 14 yıl 9 ay 19 gün işletim süresi verdiğini ifade etti. (AA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/1089472108947210

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  alan razı satan razı! - Bahozkendal

  şehri rant alanı olarak görüp, şehircilikten de çevrecilikten de hiç nasibini almamış tüccar kafalıların kendi tüccarlarına peşkeş çekip talan ettirdiği bir şehirdir artık İstanbul! 1985'de 'İstanbul en fazla 5 milyon nüfusu kaldırabilir' diye planlama yapmışlar bugün 15 milyona dayandı ve bu artış duracak gibi de görünmüyor. 'şehre göç gelmesini nasıl engelleriz?' diye düşüneceklerine yeni yollar yapıp yeni göçleri teşvik ediyorlar. Allah akıl, fikir ve en önemlisi vicdan versin!

  edmon44 - ohabey

  edmon44 rumuzlu yorumcu "Birileri sırf muhalefet olsun diye eleştirmeye başlarlar" demis. Kusura bakmayin ama dunyanin her ulkesinde egitimli ve bilincli cevreler doganin talanina yol acacak projelere karsi direnir. Talan olmadan ekonomik kalkinmanin olmayacagina egitimsiz kitleler inanabilir ama bir toplumda egitim seviyesini yukseltirseniz boyle talan projelerine karsi muhalefet yapanlar da cikar.

  Cözüm aramak - Ari Zerdüst

  Istanbulun sorunlarini Bogazda köprü sayisini artirmak degil.Aksine Ülkenin her yania hizmet yayarak Istanbulu gercek haline dönüstürebilirsiniz.Ben Istanbulu 1970 lerdeki halini seviyorum.Simdiki hali sadece bana aci veriyor.Cünkü tüm o muhtesemligi bu ihale denen karin agrisi seylerle yok edildi.

  Sınır yok - papirus0606

  Bu firmalara açılmış ihalelerdi zaten isimleri çoktaaaan belliydi..Kamu ihale kurumu (KİK) yandaşlıkta sınır tanımıyor..

  oh - TC yorgunu

  İhaleyi kaybeden firmalar üzülmesin bunun daha dördüncü beşinci altıncı köprüsü var yaa nasip

  Ihale - Ari Zerdüst

  Türkiyede ihale denilince ilk aklima gelen iktidarlarin ihale fesatligi aklima gelir.Iyimser olmak istiyorum ama bagislayin elimde degil.Yakinda AKP ile kokusu cikmasa sevinirim.

  Yeni Köprü - mataman

  Umarim yeni köprü Istanbulun artik kroniklesmisi trafik sorununa bir ölcüde cözüm olacaktir. Yilmadan yeni köprü projesini yapmaya calisan hükümeti ve bakanini tebrik ediyorum