3. köprünün ihalesi 2007'de

İstanbul Boğazı'na üçüncü köprünün ihalesi gelecek yıl yapılacak.
Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde bakanlığının icraatlarını anlattı.

ANKARA - İstanbul Boğazı'na üçüncü köprünün ihalesi gelecek yıl yapılacak.
Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmelerinde bakanlığının icraatlarını anlattı. Özak, İstanbul Boğazı'ndaki köprülerin, yoğun trafiği karşılamakta yetersiz kaldığını, uzun araç kuyrukları ve beklemeler nedeniyle ekonomik kayıplar yaşandığını anlatırken, "Bu bağlamda, 2006 yılında İstanbul Boğazı Üçüncü Karayolu Geçişi Projesi çalışmalarına başlanmış, 2007 yılında ihalesinin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. 8 bin 150 kilometre bölünmüş yol yapıldı. Türkiye'nin deprem ülkesi olduğu gerçeğinden hareketle 'İstanbul Çevre Yolları ile Otoyol ve Bağlantı Yolları Üzerindeki Köprü ve Viyadüklerin Sismik Takviyesi' projesine büyük önem veriyoruz. 157 köprü ve viyadüğü kapsayan sismik takviye çalışmasının 10'u tamamlandı" diye konuştu.
Özak, 2007'de 1500 kilometre bölünmüş yol ve 300 kilometrelik yolun bitirilerek trafiğe açılmasının hedeflendiğini söyledi.
'Deprem hareketleri izleniyor'
Özak, deprem hazırlıklarıyla ilgili bilgi verirken de veri kalitesi yüksek, gerçek zamanlı 19 geniş-band istasyonunun ayrımını yaparak, Türkiye'nin ilk uydu iletişimli 'Türkiye Ulusal Sismik Ağ Sistemi'nin Geliştirilmesi Projesi'ni başlattıklarını söyledi. Bu yıl 20 istasyonun daha ağa ekleneceğini belirten Özak, "Bu sismik ağlarla Türkiye ve çevresindeki deprem aktivitesi, 24 saat izleniyor. Riskli alanların belirlenmesi ve önlem alınması için bütünleşik afet tehlike haritaları da hazırlanıyor" dedi.