3. nesil lisanslar 2006'da verilecek

Telekomünikasyon Kurumu'nun teknik altyapı hazırlıklarını sürdürdüğü 3. nesil iletişim teknolojilerinin devreye girebilmesi için beklenen siyasi karar...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Telekomünikasyon Kurumu'nun teknik altyapı hazırlıklarını sürdürdüğü 3. nesil iletişim teknolojilerinin devreye girebilmesi için beklenen siyasi karar, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Yıldırım, 3. nesilde lisans vermeye 2006 yılında başlanacağını söyledi.
Yıldırım önceki akşam Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesi hakkında bilgi verirken yaptığı açıklamayı, dün bir sempozyumda da tekrarladı. Komisyondaki konuşmasında, '3G' olarak bilinen 3. nesil iletişim sistemlerinin deneme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Yıldırım, 2006'da lisanslamanın gerçekleştirilerek, sektördeki gelişme sürecine katkı sağlanacağını söyledi. Yıldırım, "Geçmişte lisanslar verilmeden, altyapısı hazırlanmadan fiili duruma başvurulmuştur. Şimdi bunlara izin vermeden, fiili durum oluşmadan gerekli yasal altyapıyı yapmaya çalışıyoruz" dedi.
Yıldırım bu konudaki ikinci açıklamayı ise dün yaptı. Telekom Dünyası Dergisi ile Telekomünikasyon Kurumu'nca (TK) düzenlenen, 'Türkiye İçin Geniş Bantta Yeni Teknolojiler/3-G' konulu sempozyumda konuşan Bakan Yıldırım, "2006'da bu lisansların verilmesi konusunu bakanlık olarak programımıza alıyoruz. Her şey yolunda giderse, 2006'da bu lisanları vermeyi hedefliyoruz" dedi.
Yıldırım, çok yüksek lisans bedelleri alarak, işletmelerin nefesini tüketmek niyetinde olmadıklarını, ancak bu işten para da kazanılması gerektiğini vurguladı. Yıldırım, 3. nesil haberleşmenin Türkiye'de bilgisayar okuryazarlığını yaygınlaştıracağını ve halkın bu tür teknolojiden daha fazla yararlanmasını sağlayacağını belirtti.
TK Başkanı Tayfun Acarer de Türkiye'nin, 2. nesil telekomünikasyon teknolojileri konusunda büyük döviz kaybı yaşadığını, 80 milyon cep telefonuna 20 milyar dolar döviz verildiğini, rakamın, Türkiye'nin kaybettiği ve kaçırdığı fırsatın büyüklüğünü gösterdiğini ifade etti. Acarer, Türkiye'nin 2. nesilde fırsat kaçırdığını, ancak makro politikalar belirlenerek, kaçırılan fırsatın 3. nesil teknolojilerde yakalanabileceğini söyledi.