30 ülke uçuşta kusurlu çıktı

Fransa'nın 5 havayolu şirketini kapsayan kara listesinin yanı sıra aralarında Kıbrıs Rum Kesimi'nin de bulunduğu 30 ülkeyi kapsayan bir başka listenin daha olduğu ortaya çıktı.

PARİS - Fransa'nın 5 havayolu şirketini kapsayan kara listesinin yanı sıra aralarında Kıbrıs Rum Kesimi'nin de bulunduğu 30 ülkeyi kapsayan bir başka listenin daha olduğu ortaya çıktı. Fransız Le Figaro gazetesi, Fransız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı 5 şirketi içeren listenin yanı sıra, gerekli kontrolleri aksattığı gerekçesiyle 'kaçınılması gereken' kusurlu 30 ülkenin daha olduğunu yazdı. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün (OACI), güvenlik konusunda üzerine düşenleri yerine getirmediğini saptadığı ülkeler şunlar:
Flash Havayolları yer almıyor
"Arnavutluk, Mali, Belize, Moğolistan, Belarus, Mozambik, Botswana, Burma, Burkina Faso, Nijerya, Kamboçya, Uganda, Kamerun, Palaos, Kıbrıs Rum Kesimi, Papua Yeni Gine, Hırvatistan, Portekiz, Gana, Rusya, Guyana, Samoa, Macaristan, Senegal, Kenya, Togo, Laos, Tonga, Makedonya, Vanuatu."
Listede, 2004'te Şarm -el Şeyh'te meydana gelen kazada çok sayıda Fransız yolcunun ölümüne neden olan uçağın ait olduğu Flash Havayolları'nın bulunmadığı da dipnot olarak düşüldü.