300 milyon avro komisyona takıldı

Türkiye'nin 300 milyon avroluk AB fonundan yararlanmasını sağlayacak Türkiye-AB Mali İşbirliği Anlaşması TBMM Dışişleri Komisyonu'na takıldı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin 300 milyon avroluk AB fonundan yararlanmasını sağlayacak Türkiye-AB Mali İşbirliği Anlaşması TBMM Dışişleri Komisyonu'na takıldı. Dışişleri bürokratlarının ısrarına rağmen komisyon anlaşmaya ilişkin yasayı alt komisyona havale etti. Dışişleri aksini savunsa da milletvekilleri anlaşmanın vergi uygulamaları nedeniyle Türk vatandaşlarının aleyhine olduğunu savundu. Dışişleri Komisyonu dün daha önce Genel Kurul'da görüşülen, ancak geri çekilen Türkiye ile AB arasındaki mali işbirliği anlaşmasını da görüştü.
14 Mayıs 2004'te imzalanan anlaşmanın Meclis tarafından onaylanması durumunda, Türkiye'nin 300 milyon avroluk AB fonunu kullanabileceği ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı bürokratları, bu fonun kullanılmasının Türkiye için önemli olduğunu ve söz konusu tasarının Meclis tarafından biran önce onaylanmaması durumunda AB yardımlarının gelmesinin en az 6 ay uzayabileceğini dile getirdi.
TBMM'den Abbas'a jest
Dışişleri Komisyonu, seçildikten sonra Türkiye'yi ilk tur kapsamına alan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a 'jest' yaparak Türkiye ile Filistin arasında serbest ticaret anlaşmasını öngören tasarıyı onayladı.