3000 kadının kesilen yetim maaşı için umut doğdu

ZONGULDAK - Sosyal Güvenlik Kurumu Zonguldak İl Müdürlüğü anlaşmalı boşandığı halde eşiyle yaşayan kadının babasından aldığı maaşı kesince kadının itirazı üzerine dava Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eşlerinden anlaşmalı boşanarak ölen anne ya da babalarının emekli maaşlarını aldığı tespit edilen kadınların maaşlarını kesmesinin yanı sıra ödenen para da faiziyle geri alınıyor. Zonguldaklı kadın maaş kesintisine Zonguldak 1. İş Mahkemesi’ne dilekçe vererek itiraz etti. Mahkeme, maaşın kesilmesine dayanak gösterilen 5510 Sayılı Kanun’un 56. Maddesi’nin, Anayasa’nın eşitlik, temel hak ve hürriyetle ve özel hayatın gizliliği gibi ilgili maddelerine aykırı olduğuna kanaat getirdi. Mahkeme heyeti bu gerekçelerle 56. Madde ’nin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulunulmasına karar verdi.

SGK faiziyle geri alıyor
SGK Zonguldak İl Müdürü Muharrem Demirci, kentte boşandığı eşiyle yaşamayı sürdürdükleri tespit edilen 3 bin kadının maaşının kesildiğini, ödenen paraların faiziyle geri alınmasına başlandığını söyledi. (aa)


    ETİKETLER:

    Anayasa