305 çalışanın suçu neydi?

305 çalışanın suçu neydi?
305 çalışanın suçu neydi?
5 ay önce 305 THY çalışanının işten atılmasına neden olan grev yasağı Toplu İş Sözleşmesi yasasıyla kaldırıldı.

EKONOMİ SERVİSİ - TBMM ’de Kabul Edilen Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu İle Havacılık Hizmetlerinde Getirilen Grev Yasağını Kaldırıldı.
Hava -İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin “Anti demokratik bu grev yasağına karşı çıktıkları için işten çıkarılan 305 işçi derhal işe geri alınmalıdır” dedi.
Ayçin şöyle konuştu: “5 ay önce havacılık sektörüne getirdiğiniz grev yasağı gerekçeleri 5 ay içinde nasıl değişti de bu yasağı kaldırdınız? 305 üyemizi acımasızca işten çıkarma bahanesi olarak kullandığınız bu mesnetsiz değişiklikle yarattığımız yıkımı onarmak artık sizlerin vebali olmuştur. Özellikle düşünmeden taşınmadan bu yasağı Parlament oya taşıyanlar yeniden bir vicdani hesap yapmalı, yapılan bu hatanın kurbanı haline getirilen işçilerimizin işe geri dönüşü için adım atmalıdır.”
Artık sektörlerinde grev yasağı bulunmadığını vurgulayan Ayçin yeni dönem toplu sözleşmelerde iş barışının da sağlanması için THY yönetimine çağrıda bulundu.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  ekonomi

  ,

  THY

  ,

  hava iş

  ,

  Hava

  ,

  Demokratik

  ,

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/110467211046725

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  THY ve Avrupa imaji hk. - Dopchik

  Isvecteyim ve burdan bile biliniyor THY'nin grev yaptigi icin isten cikardigi isciler. zira Turkiye ile ayni zamanda danimarka norvec ve almanyadaki hava yolu iscileri grevdeydi.. bugun hepsi isinin basinda ve adamlara yoo bizimkiler isten cikarildi diyince biz uzayliymisiz gibi bakiyorlar.. Ben de ;rgutledim kullanmayin THY#yi dedim.. imajini duzeltin sonra biz de bakariz ne yapacagimiza..

  Önce Ayaklarınızın Yere Basması Gerekir! - Sınır Sorunları

  Sayın Hayaydın, grev hakkı ve sendikal haklar konusunda, veya herhangi bir başka konuda kayda değer birşeyler söylemek istiyorsanız, öncelikle o konu ile ilgili somut duruma ilişkin birşeyler bilmelisiniz. Yazdıklarınız bana Sayın Uğur Mumcu' nun "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak" sözünü hatırlattı. Zira, Türkiye' de grev hakkı 32 yıldan beri, yani 12 Eylül askeri darbesinden beri neredeyse kullanılamamaktadır. Alınan grev kararlarının büyük bölümü, Bakanlar Kurulu tarafından, ülkenin içerisinde bulunduğu koşullar gerekçe gösterilerek yasaklanmaktadır. Eğer bir arşiv taraması yaparsanız, bu Bakanlar Kurulu kararlarıyla ilgili olarak idare mahkemeleri tarafından verilen çok sayıda "yürütmeyi durdurma" kararı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ancak 2,3 hatta bazen 4 yıl sonra çıkan ve hükümet kararlarının "hukuka aykırı" olduğunu tescil eden mahkeme kararları hiçbir işe yaramamaktadır. Yasaklanmayan grevlerin, bu grevleri yürüten sendika ve işçilerin başına gelenler, bu grevlerin fiilen fonksiyonunu yerine getirmemesi için siyasi iktidarlar, polis ve jandarma teşkilatlarımız ve işverenler tarafından işbirliği içerisinde yapılanlar ise şu demokrat mı demokrat ülkemizde bir ikinci, hatta yetmez 3 üncü, ve hatta daha fazla sayıda Aziz Nesin' i besleyecek malzeme oluşturur. Bir defasında böyle bir olayda sendikanın görevlisi olarak pois tarafından darp edilen sayısız insandan 18 tanesini bir ambulansa doldurup hastaneye götürdüm. 18 kişiden 6 sında kemik kırığı tespit edildi. Atılan dikişleri sayamadım. 18 kişiden 12 tanesi tedavileri sürerken, gelen polisler tarafından acil servisten gözaltına alındı. Dolayısıyla, Türkiye de sendika ve grev haklarının kullanımının işçilerin ücretlerinde makul olmayan artışlar doğurduğu gibi tezleri dile getirmeden önce önünüze işçilerin gelirden aldığı payın yıllar içerisindeki seyrini gösteren rakamları, sonra da elinizi vicdanınıza koymanız gerekir. Türkiye' de olağan durum, ücretlilerin ekonomik gelişmeler karşısında genel olarak dezavantajlı durumda olmasıdır. Türkiye gelir dağılımı bakımından dünyanın en adaletsiz ülkelerinden birisidir ve bu konuda bazı Afrika ülkeleri ile yarışır durumdadır.Söylediklerinizi bir işverenden veya işveren temsilcisinden, ya da onların yanında saf tutmuş bir politik partinin ileri gelenlerinden duysam yadırgamazdım. Muhtemelen siz bunlardan hiçbiri değilsiniz. Buna karşın nasıl olup da açıkça güçlülerin çıkarlarının savunuculuğunu yapabildiğinizi ben anlayabilirim, ama önemli olan sizin anlayabilmeniz.

  @HARAYDIN Yazılım® - edddykedddy

  Yahu arkadaş, Allahınızı severseniz mesleğinizi söyler misiniz? Grev yasaklayalım diyen siyasiler bile bunu utana sıkıla dile getirirken, sizdeki bu devlete Allahmış (haşa) gibi baktıran nedir? Neden her yorumunuzda devleti savunuyorsunuz? Siz vatandaş değil misiniz? Yoksa, devletin yazdığı bir yazılım mısınız? Öyleyse, umarım bir gün virüs kaparsınız.

  Emeğin değeri ve THY - Düzgün Baba

  İmajını düzeltmek için istiklal marşımızı alet eden, reklamlarında kullanan THY, 305 işçisini geri almalıdır. Hakkını arayan işçisine kapıyı gösteren THY ve buna göz yuman hükümet benim gözünde bitmiştir.

  YASAK VE ZIRVALAMAK - HARAYDIN

  Herkes normal davranmasını öğrense pek çok sorun daha kolay hallolur. Kamunun belirli bir akar kaynağı vardır. Bunun üzerine varlıklar satılarak geçici kaynak eklenir. Tefeciden borç alınarak geleck nesilden çalınarak kaynak oluşturulur. Dikkat ederseniz kavga varlık satışı ve tefeciden alınan gelecekten çalınan para üzerine olmaktadır.Buna kimsenin hakkı yoktur. Onun için talepler makul olmak zorundadır.Grev hakkı gelecekten çalma üzerine kullanılmamalıdır.Ancak kimse bu nüansı anlamaya yanaşmıyor. Bugün Yunanistan'da olanları kaşınarak gelecek nesillere yaşatmaya da kimsenin hakkı yoktur. bakın atanamayan öğretmen diye bir şey uyduruldu. istiyorlar ki zenginin çocuğuda 20 kişilik sınıflarda kamu tarafından oklutulsun ve hepsi kadrolu devlet öğretmeni olsun.Bu talepte bulunanlar grev yapan havacıları da unutur daha kendileri gibi yüzlerce sektörün milyonlarca çalışanını unutur ve der ki yok hepimizi tayin edin bütçeden de satış ve tefeciden alınan ve gelecekten çalınan paralarda hep bize maaş olarak ödensin böyle bir lüks var mı? Böyle yağma hasanın yüksek maaş yolu varsa bundan işsizler niye nasiplenmiyor, 740 TL asgari ücretle çalışan niye nasiplenmiyor. İnsanlar işsiz gezecekler dilendikleri paradan yüzde 76 dolaylı vergi ödeyecekler neymiş grev yapanlar hesapsız para almalıymış. İnsanlşar 740 lira alıp vergi verecekler dolaylı olarakta yüzde 76 vergi ödeyecekler neymiş zengin çocuğu 20 kişilik sınıfta bu vergilerle okutulmalı ve Eğitim fakültesi bitiren herkes kadrolu öğretmen olmalıymış.Nerdeymiş o yağma hasanın manda kaymaklı yoğurdu? Öğrencinin en az yüzde 30'u özel okulda okumalıdır. kamu okulunda eğitim paralı olmalı fakat para otomatik kredi olarak verilmeli ve hayata atıldığında aylık gelirinin yüzde beşinden az olmamak üzere geri ödenmelidir. Öyle kaynak satarak, tefeciden gelecek nesilden çalınarak kamu harcaması olmaz.Kamu harcaması en azda tutulmalıdır.Bu da ücretlerin ülke ekonomisiyle bağlantılı olmasını öyle grevle filan haksız ayrıcalıklı ödeme olmamasını zorunlu kılar. Grev hak ama suistimal aracı değildir.Grevle hayatı tıkayanlar bilsin ki sağlık sektörü iki ay grev yapsa diğer grev yapanların hayatlarını kimse kurtaramaz.Laf mı bu?