305 kişinin suçu neydi?

305 kişinin suçu neydi?
305 kişinin suçu neydi?
Havacılıkta 5 ay önce grev yasağı önceki gece sessiz sedasız kaldırıldı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Yaklaşık 5 ay önce torba yasaya eklenen bir maddeyle stratejik olduğu gerekçesiyle grev yasağı uygulanan sektörler arasına alınan havacılıkta bu yasak, önceki gece sessiz sedasız kaldırıldı. 29 Mayıs’ta grev yasağına karşı basın açıklaması düzenleyen 305 THY çalışanı ise işten atılmıştı. Bürokratlar yasağın kaldırılması konusunda “Mecliste milletvekillerinin verdiği bir teklifle yasak geldi ve kabul edildi. Ancak biz grev yasağı getirilen sektörleri teknik ve Avrupa ölçeğinde inceleyerek belirledik. Bu kapsamda da yasak kaldırıldı. Başka bir anlam yüklenmemeli” diye konuştu. Şimdi gözler 305 çalışana ne olacağına çevrildi. THY yönetimi geri alıma sıcak bakmazken Hava- İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin, 1 Ocak 2013’te yeni toplu sözleşme için tekrar masaya oturacaklarını belirterek, “305 arkadaşımız için mücadelemiz sürüyor. Yeni dönemdeki toplu sözleşme sürecinin kaderini de, 305 arkadışımızın durumu belirler” dedi.
Önceki gece TBMM’de kabul edilen sendikalar ve toplu sözleşme yasasında grev yasakları kapsamında havacılık sayılmadı. Böylece torba yasayla havacılığa getirilen yasak, 5 ayda kaldırılmış oldu. Hava-İş Sendikası Başkanı Ayçin, ilk günden itibaren bu yasağın Anayasa Mahkemesi veya Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden döneceğini belirttiklerini, gelinen noktanın da kendilerini haklı çıkardığını söyledi. “Hükümet kendi yaptığı yanlıştan yine kendi dönmüş oldu” diyen Ayçin, “Biz 143 gündür direnişteyiz. Atatürk Havalimanı’nda direnişimiz sürüyor. Direnişimiz grev yasağının kaldırılması ve yasağı protesto ettiği için atılan 305 kişinin iade edilmesi için başlamıştı. İlk bölüm çözüldü, artık 305 arkadaşımızın işe iadesi için mücadele edeceğiz. Haklı zeminde tepki veren insanları işten atanlar, bu hatayı telafi etmek durumundadır” diye konuştu.

5 ayda ne değişti?
Yasanın bu halde çıkmasının dahi umut etmeleri için yeterli bir neden olduğunu belirten Ayçin, “Bu süreç ne işverene ne bize katkı sağlamadı, tam tersine iş barışı bozuldu. Biz Cumhurbaşkanı Gül’ün yasayı onaylamasından sonra gereğinin yapılması için ilgilileri göreve davet ediyoruz” dedi. Hükümetin gittiği her platformda bu yasak nedeniyle zorda kaldığını ve bu nedenle yasağın kaldırıldığını söyleyen Ayçin, “5 ayda ne değişti” sorusuna da yanıt verdi. Toplu sözleşme sürecinin yasak gölgesinde bitirildiğini belirten Ayçin, “Ama önemli değil. Yenileri gelecek. İşten ayrılmak zorunda kalan 305 arkadaşımız için de işe iade davaları sürüyor. Bu davalar bittiğinde arkadaşlarımızın kayıpları sona erecek. Zaten bizim şu anda yetki almak için başvurumuz var. 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle yeni toplu sözleşme için masaya oturacağız” dedi. “Yeni toplu sözleşme sürecinde 305 kişi iade edilmezse, tekrar grev gündeme gelir mi” sorusuna da Ayçin, “Umarız o noktaya gelmez” yanıtını verdi.

Yeni yasada ne değişti

*NOTER ŞARTI KALKTI: Sendika üyeliği ve üyelikten çıkmak için noter şartı kaldırılıyor. Ayrıca e-devlet üzerinden de üyelik ve üyelikten ayrılma hakkı geldi.
*İŞKOLU ŞARTI YOK: Sendika kuruculuğunda aranan o işkolunda çalışma şartı kaldırıldı. Türk vatandaşı olma şartı da kalktığı için yabancılar sendika kurabilecek.
*30 İŞÇİDEN AZ İŞYERİNDE TAZMİNAT HAYAL: Sendikal nedenlerle işten çıkarılanlar; sendikal tazminat için dava açabiliyordu. Ancak yasa ile 30 dan az kişi çalışan işyerlerinde bu koşul ortadan kaldırıldı.
*İŞYERİ VE İŞKOLU BARAJI DURUYOR: Bir sendikanın toplu sözleşme yapmak için 2 barajı aşacak. İlki 1 Temmuz 2018 itibariyle yüzde 3 olan işkolu barajı. Bir sendika, toplu sözleşme yapma yetkisi almak istiyorsa, o işkolunda çalışanların yüzde 3’ünü örgütlendiğini kanıtlamak zorunda olacak.
*AA’DA YETKİ MEDYA-İŞ’E GEÇİYOR: Yasanın önemli maddelerinden biri de, 1 Ocak 2013’e kadar uygulanacak olan geçiş süreci. Tüm sendikalar, 1 Ocak 2013’e kadar işyerinde çoğunluğu sağlamışsa; işkolu barajı olmaksızın yetki alacak. Sendikalar, işyerlerinde 3 yıllığına toplu sözleşme hakkı elde edecek. Böylece Hak-İş’in yakın zamanda kurulmuş olan Medya-İş ve Öz Büro-İş sendikaları da, toplu sözleşme yapma hakkı elde edecek.
*BARAJ ÖNCE 1 SONRA 2 OLACAK: 1 Ocak 2013’ten itibaren toplu sözleşme için yüzde 1 baraj gözetilecek. 1 Temmuz 2016- 1 Temmuz 2018 arasında ise, oran yüzde 2 olarak uygulanacak.
*TOPLU TAŞIMADA GREV YASAK: Yasaya göre, can ve mal kurtarma işlerinde; defin işlerinde, şehir suyu, elektrik, doğalgaz, petrol üretimi, bankacılık, Milli Savunma Bakanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nca doğrudan işletilen işyerlerinde, şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde ve hastanelerde grev yasak.

bigPara.com