32 milyon mark aktarıldı

Endüstri Holding'in buharlaştığı ileri sürülen 250 milyon markından 32 milyon markın, Mustafa Ertekin'in, holding bünyesinde kurulan IBC Dış Ticaret A.Ş. hesabına bir haftada aktarıp, bu parayı zimmetine geçirdiği iddia edildi.

KONYA - Endüstri Holding'in buharlaştığı ileri sürülen 250 milyon markından 32 milyon markın, Mustafa Ertekin'in, holding bünyesinde kurulan IBC Dış Ticaret A.Ş. hesabına bir haftada aktarıp, bu parayı zimmetine geçirdiği iddia edildi. Polis, söz konusu şirket üzerinden holdingin karapara aklayıp aklamadığını araştırıyor.
Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ertekin, 1999 yılında İstanbul Serbest Bölgesi'nden mal ihraç etmek için 11.5 trilyon lira sermayeli IBC Dış Ticaret A.Ş.'yi kurdu. Faaliyeti kâğıt üzerinde kalan şirket hesabına 22-29 Aralık 1999 haftasında, bir bankadan 32 milyon 295 bin mark aktarıldı. Şirkete aktarılan paraların akıbeti bilinmiyor. Ertekin'in, aynı şirket üzerinden milyonlarca markı zimmetine geçirdiği iddia edilirken, polis şimdi karapara akladığından şüphelendiği IBC Dış Ticaret A.Ş.'yi araştırıyor.
Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ertekin'in, Konya Organize Suçlar Bürosu'ndaki sorgusunda sürekli olarak akli dengesi yerinde değilmiş gibi davrandığı belirtildi. Birlikte fotoğraf çektirdi eski holding yöneticilerini bile tanımadığını söyleyen Ertekin'in, adınıbile söylemediği, sorgu odasında kendisini duvardan duvara vurarak bağırıp çağırdığı kaydedildi.
Mustafa Ertekin'in lüks villayı kendisine miras bıraktığını söylediği babası 76 yaşındaki Nebi Ertekin'in, BağKur emeklisi olduğu ve emekli maaşı ile geçindiği belirtildi. Kendisiyle ilgili hiçbir suçlamayı kabul etmeyen Ertekin'in, savcılıktaki sorgusunda da aynı şekilde davrandığı kaydedildi.
Konya Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Endüstri Holding'in işleyişi ve uluslararası para trafiğini takip edebilmek için SPK'lı uzmanlardan yardım aldı.
Sekiz ay boyunca operasyona hazırlık aşamasında SPK, BDDK ve Gümrük Müsteşarlığı uzmanlarından bilgi alan Konya polisi, gözaltına aldıkları Mustafa Ertekin ve diğer holding yöneticilerine soracağı kritik soruları da uzmanlarla birlikte hazırladı.