3265 kadro için 500 bin başvuru

3265 kadro için 500 bin başvuru
3265 kadro için 500 bin başvuru
Ziraat Bankası'nın lise ve iki yıllık meslek yüksekokulu mezunlarına açtığı 3265 kişilik kadroya rekor başvuru geldi. 500 bin kişi kariyer için sınava girecek.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Ziraat Bankası’nın lise ve iki yılık yüksek okul mezunlarını alacağı sınava başvurular rekor düzeye ulaştı. Kulislere sızan bilgilere göre sınava yaklaşık 500 bin kişi başvururken, Ziraat Bankası ‘spekülasyon’ olacağı gerekçesiyle başvuranların sayısını vermek istemedi. Ziraat Bankası yetkilileri, 30 Eylül 2012’de tamamlanan başvuruların yüzde 70’inin lise ve 2 yıllık yüksekokul mezunlarına yönelik olan banko asistanı unvanı için olduğunu söylemekle yetindiler.

Yazılı sınavı Anadolu ’da
Ziraat Bankası bir süre önce 3265 yeni personel alacağını duyurdu. Bunlardan 2500’ü banko asistanı, 500’ü servis görevlisi, 200’ü uzman yardımcısı, 30’u iç kontrolör yardımcısı, 35’i de müfettiş yardımcısı olacak. Sınavlar yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada yapılacak. Yazılı sınav Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek. 2500 banko asistanlığı için ise yaklaşık 350 bin kişi başvurdu.
Mülakatlar ise Ziraat Bankası tarafından yapılacak. iç kontrolör yardımcısı ve müfettiş yardımcısı yazılı sınavları 17 Kasım’da düzenlenecek. Banko asistanı, servis görevlisi ve uzman yardımcılığı yazılı sınavları ise 24 Kasım’da 21 il merkezinde düzenlenecek. Adayların sınavların her birine ayrı ayrı başvurma hakkı da bulunuyor.

Dershaneler inceleniyor
Ziraat Bankası’nın lise ve yüksekokul mezunu alacak olması dershaneleri de hareketlendirdi. Bazı dershanelerin bankanın ismini de kullanarak kurslar açtığına ilişkin gelen şikayetler üzerine bankanın da inceleme başlattığı öğrenildi. Dershanelerin sınav için başvuranlara SMS göndererek sınavla ilgili kurslar açıldığını duyurduğu kaydedildi. Bu duyurularda kursların banka ile birlikte verildiği havası yaratılması nedeniyle inceleme başlatıldı.

bigPara.com