3300 liranın altındaki borca hemen icra takibi yapılamayacak

3300 liranın altındaki borca hemen icra takibi yapılamayacak
3300 liranın altındaki borca hemen icra takibi yapılamayacak
Yargının aldığı kararla icra takibinde önemli bir değişikliğe gidildi. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin aldığı içtihat değişikliği kararıyla şirketler 3 bin 300 TL'nin altındaki borçlar için hemen icra takibi başlatamayacak. Artık, şirketlerin ilk olarak tüketici hakem heyetine gitmesi gerekiyor. Karardan en çok telekomünikasyon, enerji ve bankacılık sektörleri etkilenecek. Böylece tüketiciler ekstra vekâlet ücreti ve masraftan kurtulacak. 

RADİKAL - Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 3 bin 300 TL’nin altındaki alacaklar için Tüketici Hakem Heyetine başvurulmadan icra takibi açılamayacağına yönelik bir karara imza attı. Kararı değerlendiren Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Av. Hakan Tokbaş; “Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin kanun yararına bozma kararı ile getirdiği bu içtihat, şirketler ile tüketiciler arasındaki bütün alacak-borç ilişkisini yeniden düzenleyecektir. Artık şirketler, 3300 TL’nin altındaki alacakları için doğrudan icra takibi yapamayacak, öncelikle Tüketici Hakem Heyetine başvurmak zorunda kalacaktır” dedi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Başkan Tokbaş, “Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2015/10571 esas sayılı 2015/8738 karar sayılı 18.03.2015 tarihli kararında, yepyeni bir içtihat getirmiş ve şirketler ile tüketiciler arasındaki fatura ve benzeri sebeplerden doğan alacaklar bakımından doğrudan icra takibi yoluna gitmeyi hukuken kabul edilemez bulmuştur. Bundan sonra şirketler 3300 TL’nin altındaki fatura, kredi ve benzeri alacakları için öncelikle Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak alacakları hakkında karar verilmesini isteyecekler. Tüketici Hakem Heyeti'nden çıkan kararı icra takibine konu edebileceklerdir. Bu durum ise piyasada tüketicilerden en çok alacaklı olan sektörlerden telekomünikasyon, enerji ve bankacılık sektörlerini doğrudan etkileyecek ve sistemlerinin değişmesine sebep olacaktır” dedi.

TÜKETİCİYE NELER GETİRECEK

Alınan kararı bir örnek ile değerlendiren Avukat Tokbaş, “Mesela, bir telekomünikasyon şirketi tüketicinin gecikmiş faturasını hemen icra takibine koyabiliyor ve alacağını bu yolla tahsil edebiliyordu. Hemen icra takibine geçmek ise, tüketiciye ekstra vekâlet ücreti ve masraf getiriyordu. Şimdi, şirket ödenmemiş faturadan doğan alacağını öncelikle Tüketici Hakem Heyetine müracaat ederek talep etmek zorunda kalacaktır. Bu talep ise asgari 3 ile 6 ay arasında karara bağlanacak, bu süre zarfında da tüketici herhangi bir ekstra vekâlet ücreti ve masraf yükümlülüğü ile karşılaşmayacaktır.

Eğer tüketici borcunu bu aşamada öderse ek masraf kalemlerinden kurtularak borçtan tamamen kurtulabilir. Yani bir şirkete 3300 TL’nin altında borçlu olan bir tüketicinin şirketle sulh yapması için ciddi bir vakti olacaktır. Eğer tüketici bu sürede de borcunu ödemezse elbette şirket Tüketici Hakem Heyetinden aldığı kararı icra takibine koyarak masraf ve vekâlet ücreti isteme hakkına sahip olacaktır.Bu içtihat doğrultusunda, bir şirketin ödenmemiş fatura alacağına veya bir bankanın ödenmemiş kredi alacağına kavuşması asgari 7 ay sürecektir. Ayrıca şirketlerin doğrudan icra takibi başlatamaması, hukuk ve alacak takibi sistemlerinin tamamen değişmesine de yol açacaktır. Büyük ihtimalle şirketler, alacakları doğrudan icra takibine vermek yerine gitmesi gereken Tüketici Hakem Heyeti yolunu seçmemek için tüketicilerle anlaşma yapabileceği bir uzlaşma mekanizması kurmak zorunda olacaktır. Zira hukuk büroları bu şekilde ilerleyen şirket alacaklarını kabul etmek istemeyecek, yorucu ve ücret alamayacakları bir işlem için çaba göstermeyeceklerdir” dedi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Kredi

  ,

  Avukat

  ,

  hukuk

  ,

  başkan

  ,

  anlaşma

  ,

  hakem

  ,

  şirket

  ,

  Enerji

  ,

  2015

  http://www.radikal.com.tr/134173313417331

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  siyasetin ayıbını - genco940

  Hukuk düzeltiyor. CHP nin bildirgesinin bayağı bir tesiri oldu. Kaynak filan sorarken ne olduysa ertesi gün Davutoğlu 1100 liranın altında maaşı olan emeklileri 1100 çıkarmak için kaynak bulabildi, Borçların % 80 faizinin ertelenmesi, borçların silinmesi derken Hukuk müdahale etti 3300 sınırını koydu. Önümüzdeki günlerde bildirgelerden ilham alanların kaynak sormadan bir takım tedbirler ile istenilen olmasa bile kendi paylarından büyük fedakarlıklar (?) yaparak bir takım iyileştirmeleri yapma yarışına katılacaklarını ümid ediyorum. Seçime kadar sürer, ondan sonrasına bakarız. varmı öyle % 20 mutlu azınlığın % 80 ni yemesi. Hakça paylaşırsanız olur, olmazsa göndeririz. Çok şey değil hakkımızı istiyoruz. Bu hakkın içinde yap işlet devredin 25-40 senelik geleceği de var haberiniz olsun.