350 bin kamyon sırada

Karayolu taşımacılığına yetki belgesi zorunluluğu getiren ve uygulama tarihi iki kez ertelenen Karayolu Taşıma Yönetmeliği, 25 Şubat'ta yürürlüğe girecek.

ANKARA - Karayolu taşımacılığına yetki belgesi zorunluluğu getiren ve uygulama tarihi iki kez ertelenen Karayolu Taşıma Yönetmeliği, 25 Şubat'ta yürürlüğe girecek. 800 bin sektör çalışanını ilgilendiren yönetmelik bir daha ertelenmeyecek. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaşımı Genel Müdürü Talat Aydın, yönetmeliğin yürürlük tarihi ile ilgili tartışmalara bir toplantıyla açıklık getirdi.
Yönetmeliğin bir daha ertelenmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Aydın, "25 Şubat itibarıyla yetki belgesi almak için süre bitiyor. Bu tarihten sonra polis veya jandarma yetki belgesi sorduğunda göstermeyenlere yaptırım uygulanacağı bilinmeli" dedi.
Şimdiye kadar 25 bin belge verildiğini, bu sayının 100 bin araca karşılık geldiğini dile getiren Aydın, "Karayolu taşımacılığı sektöründe kayıtlı 667 bin çekici, kamyon ve tanker var. Bunlardan 100 bini resmi plakalı, 100 bin kadarı uluslararası taşımacılıkta kayıtlı. 200 bin aracı düştüğümüzde 470 bin araç kalıyor. Bu araçların 450 bini faal durumda. 100 bin de şimdiye kadar sisteme giren kamyon var. Geriye 350 bin araç kalıyor" diye konuştu.
300 YTL'ye indirildi
Yetki belgesi ücretlerinin yüksek bulunması nedeniyle önce bin 300 YTL'ye daha sonra da 300 YTL'ye indirildiğini anlatan Aydın, sektöre girişi zorlaştırmak amacıyla 25 Şubat 2004'ten sonra karayolu taşımacılığına başlayanlardan belge ücreti olarak 10 bin YTL istediklerini kaydetti. 800 bin sektör çalışanını etkileyecek olan düzenleme taşımacılıkta 100 kilometrenin altında kalan mesafeler ve il içi yolcu taşımacılı dışında kalan alanları kapsıyor. Daha önce hiçbir kural ve düzenlemenin bulunmadığı sektörde hizmet üreten ve tüketenlerin haklarını, sorumluluklarını, uygulanacak yaptırımları, mesleki yeterlilik ve saygınlık kurallarını, kullanılan ve kullanılacak olan araçların niteliklerini belirleyen yönetmelik, kabul edildiği tarih olan 25 Şubat 2006 sonrasında sektöre girecek olanlara artı yükümlülükler getiriyor.
Otobüslere çekidüzen
Şehirlerarası otobüs şoförü olmak için, düzenleme öncesinde ilkokul diploması yeterliyken yeni düzenlemeyle birlikte sektöre girecek olanların lise diplomasına ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekiyor. Şehirlerarası yolcu terminallerini de lisansa bağlayan düzenleme ile 25 Şubat'tan sonra buralardaki otoparkların kullanımının ilk 25 dakikası ücretsiz olacak.