355 bin bakkal kepenk indirdi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son 10 yılda 1 milyonun üzerinde olan bakkal sayısının son dönemde 645 bine kadar düştüğünü söyledi.

ORDU - Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bakkallar ve Bayiler Federasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son 10 yılda 1 milyonun üzerinde olan bakkal sayısının son dönemde 645 bine kadar düştüğünü söyledi. Ordu Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği'ne yaptığı ziyarette konuşan Bendevi Palandöken, süper ve hipermarketler nedeniyle özellikle mahalle bakkallarının kepenk indirmek zorunda kaldığını belirterek, hükümet yetkililerinin acilen tedbir alması gerektiğini söyledi.
Ucuz kredi istiyorlar
Alınacak tedbirlerin başında, ucuz kredi sağlanması ve vergilerin düşürülmesinin geldiğini ifade eden Palandöken, "Ayrıca, Avrupa'da süper ve hipermarketler cumartesi ve pazar günleri kapalı. Bu uygulamanın Türkiye'de de olması gerektiğini düşünüyoruz. Yabancı sermayenin Türkiye'ye girmesi küçük esnafı olumsuz etkiledi" dedi. Bendevi Palandöken, "Yaşanan rekabet bu hızla sürerse, ortadan silinecek esnafın başında bakkallar ilk sırada yer alacak" diye konuştu.