36 milyar dolarlık satın alma operasyonu

Dünyanın önde gelen özel yatırım şirketlerinden Blackstone Group, ABD'nin en büyük ofis binası yönetim şirketlerinden Equity Office Properties Trust'ı (EOP) 36 milyar dolara satın alıyor.

İSTANBUL - Dünyanın önde gelen özel yatırım şirketlerinden Blackstone Group, ABD'nin en büyük ofis binası yönetim şirketlerinden Equity Office Properties Trust'ı (EOP) 36 milyar dolara satın alıyor. Teklifin kabulü durumunda işlem dünyada bir özel yatırım şirketi tarafından gerçekleştirilen en büyük satın alma olacak. New York Times gazetesinin haberine göre milyarder işadamı Sam Zell tarafından kurulan EOP, ABD'nin 16 eyaleti ve başkent Washington'da toplam 108.6 milyon metrekarelik alanı bulunan 580 ofis binasının bir kısmının sahibi. Şirket sahibi olmadığı binaları da uzun vadeli kontratlarla işletiyor. Blackstone Group ise kendi alanında dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor. Şirketin 13 milyar doları gayrimenkul sektöründe olmak üzere toplam piyasa değeri 67 milyar dolar olan çok sayıda yatırımı var. Blackstone özellikle ofis binalarına, otellere ve ticari yapılara yönelik kârlı yatırımlarıyla tanınıyor.Bakır devine talip var
Madencilik sektöründe faaliyet gösteren Freeport-McMoRan Copper & Gold, dünyanın ikinci büyük bakır üreticisi Phelps Dodge'u 25.9 milyar dolara satın alacağını açıkladı. New York Times'ın haberine göre Freeport-McMoRan'ın kendisinden büyük Phelps Dodge'u satın alarak dünyanın en büyük bakır üreticisi olacağı belirtiliyor. Halen Şili Ulusal Bakır Şirketi dünyanın en büyük bakır üreticisi unvanının sahibi bulunuyor.
10 yıldır birleşme için görüşen iki şirketin başı çevre ve insan hakları ihlalleri nedeniyle özellikle gelişmekte olan ülkelerde sıkıntıda bulunuyor.