'360 gün garantisi' veren Varyap-Uzunlar, inşaatı 7/24 canlı izletecek

'360 gün garantisi' veren Varyap-Uzunlar, inşaatı 7/24 canlı izletecek
'360 gün garantisi' veren Varyap-Uzunlar, inşaatı 7/24 canlı izletecek

Cumhuriyet?in 87. yıldönümünde açılması planlanan statta, müze, restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra iki de spor salonu olacak.

Seyrantepe Projesi inşaatına başlayan Varyap-Uzunlar ortaklığı, stadı 29 Ekim 2010'a kadar bitirecek. Stadın inşaatı internet üzerinden 7 gün 24 saat canlı olarak izlenebilecek. Şimdi herkes stada giden yolların yapımını bekliyor

İSTANBUL - Galatasaray’ın ihalesi beş kez iptal edilen ancak sonunda Varyap-Uzunlar ortaklığı tarafından alınan Seyrantepe Spor Kompleksi Projesi, 29 Ekim 2010’da bitecek. Varyap-Uzunlar’ın 360 günde bitirme garantisi verdiği stadın inşaatı da internet sitesinden 7 gün 24 saat izlenebilecek.
İnşaatın yeniden başlamasıyla ilgili Seyrantepe’deki Türk Telekom Arena’da düzenlenen toplantıya, Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun, TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Niyazi Özdemir ve Galatasaray Kulübü’nün projeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi katıldı.
Toplantıya katılan tüm yöneticiler stadın, geçici ön kabullerin tamamlanmasıyla 29 Ekim 2010 tarihine yetiştirileceğini açıkladı.

‘Adliye üç kat büyük’
Toplantıda konuşan Varyap Başkanı Süleyman Varlıbaş, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir stat üç yıldan önce yapılmıyor. TOKİ’nin 1 yıl süre koyması, bizim biraz daha fazla çalışmamıza neden oldu. Ancak yaptığımız incelemede 1 yıl içinde bu stadın tamamlanabileceğini gördük” dedi.
Varlıbaş, şu anda Türkiye’nin Türk Telekom Arena’nın üç kat büyüğü olan Çağlayan’daki Adliye Sarayı’nı yapmakta olduklarını belirterek, “Bu projeyi de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine 2010 yılı içinde teslim edeceğiz” diye konuştu.
Süleyman Varlıbaş, Seyrantepe Projesi için başlayan inşaat çalışmalarının ‘seyrantepekompleksi.com’ internet sitesinden inşaat içine konulacak kameralarla dünyanın her yerinden izlenebileceğini dile getirdi. Öte yandan, inşaatın durması nedeniyle çalışmalarda kullanılan demirlerin az miktarda oksitlendiğini kaydeden Varlıbaş, bunun için de İTÜ’den gerekli raporu aldıklarını ve temizleme çalışmasıyla bu sıkıntının aşıldığını belirtti.

‘Ulaşım gecikebilir’
Galatasaray Kulübü’nün projeden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Işın Çelebi de Seyrantepe Projesi’ni UEFA ve FIFA’nın çok başarılı bulduğunu vurguladı. Çelebi, “Seyrantepe UEFA ve FIFA kriterleri için dünyada örnek gösterilebilecek bir proje” şeklinde konuştu.
Çelebi, ulaşım altyapısının bu projeyi destekleyecek bir şekilde bitmesinin, stadın bitirilmesi kadar önem taşıdığını anlatarak, “Metronun bu sene sonunda bitirilmesi, kara yolu bağlantılarının zamanında tamamlanması gerekiyor. Ancak bağlantı yolları çok zorlu ve karmaşık bir iş. İhale açılmak üzere, ancak yapımı 1 yılda bitebilir mi, belli değil. Ben büyük projelerde çalıştım. Her şey dört dörtlük olmayabiliyor. Zamanla bunlar da tamamlanır. Biraz hoşgörü bekliyorum” dedi. 

Açılır tavan kesinleşmedi
Galatasaray’ın maçlarını stat tamamlanana kadar Ali Sami Yen Stadı’nda oynayacağını anlatan Çelebi, stadın çatısının açılır-kapanır sisteme ayarlanabilecek şekilde yapılacağını, ancak bu sistemin uygulanıp uygulanmayacağına 1-2 ayda karar verileceğini söyledi.

10 asansör olacak
Seyrantepe Spor Kompleksi ihalesinde Varyap-Uzunlar ortaklığı, 179 milyon 661 bin liralık  teklif vermişti. Seyrantepe Spor Kompleksi, 52 bin seyirci kapasiteli olarak, 82 bin metrekare imar alanında yapılıyor. 47 bin 972 seyirci koltuğu, 2 bin 583 VIP seyirci koltuğu, 97 basın koltuğu, 176 adet özürlü ve refakatçi koltuğunun yer alacağı statta 150 loca bulunacak.
Altı yürüyen merdiven, 10 asansörün bulunacağı projede 3000’i kapalı 4 bin 500 araçlık otopark yer alıyor. Statta, müze, restoran, büfe gibi sosyal alanların yanı sıra iki de spor salonu olacak. 

Uzunlar: Yol yapılmadan kullanılamaz
Uzunlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Numan Uzun inşaatın başladığını ve çalışan 300’ü aşkın personelin yakın zamanda 1400 kişiye ulaşacağını dile getirdi. Bu stadın kullanımının yol yapılmadan olmayacağını anlatan Uzun, “Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yakın zamanda meydana gelen insanların stada ulaşım zorlukları yaşanmasın. Seyirciler konforlu bir şekilde stada gelsin istiyoruz” dedi.
Projenin ‘Türk Devleti ve Türk sporunun bir projesi’ olduğunu anlatan TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanı Niyazi Özdemir ise stadın Cumhuriyet’in kuruluşunun 87. yıldönümünün kutlanacağı 29 Ekim 2010’da açılmasını planladıklarını ifade etti. Stadın 52 bin seyirci kapasitesine sahip olduğunu hatırlatan Özdemir, “Stat en ileri inşaat teknolojisiyle yapılacak ve her dönemde konserden fuara kadar bir çok amaçla kullanılacak. Bu proje Türk spor camiasının bir projesidir” şeklinde konuştu.
(Radikal)