384 bin 192 İmarzedeye ödeme

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İmarbank'ın 384 bin 192 mudisine bugüne kadar yapılan ödemelerin 7 milyar 966 milyon YTL'ye ulaştığını açıkladı.

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İmarbank'ın 384 bin 192 mudisine bugüne kadar yapılan ödemelerin 7 milyar 966 milyon YTL'ye ulaştığını açıkladı. ANAP Milletvekili Emin Şirin, Bilgi Edinme Hakkı Yasası'ndan yararlanarak bankacılık faaliyetleri durdurulan İmarbank mudilerine bugüne kadar yapılan ödemelere ilişkin TMSF'ye yönelttiği sorulara ayrıntılı yanıt aldı.
TMSF'den verilen bilgiye göre, bugüne kadar yapılan 8 milyar YTL'lik ödemeye ilaveten, henüz başvurusunu yapmayanlarla hesabı üzerinde bloke-tedbir bulunanlara ilişkin, 14.7 milyon YTL daha ödeme yapılması söz konusu.
TMSF, İmarbank'ın yurt içi kayıtlarına, 3 Haziran-3 Temmuz 2003 arasında gelen off-shore havaleler karşılığında açılan toplam 543.2 milyon YTL tutarındaki 11 bin 329 hesaba, ilgili yasa ve Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde ödeme yapılmadığını kaydetti.
DİBS portföyü 15 bin YTL
TMSF, ayrıca, banka nezdindeki mevduata aktarıldığı tespit edilen 104 milyon YTL tutarındaki 3 bin 664 karşılıksız bono hesabına da ödeme yapılmadığını belirtti.
TMSF'nin yazısında, yargısal ve idari gelişmeler karşısında, mevduata çevrilen off-shore ve DİBS hesaplarına ödeme yapılabileceğine dikkat çekildi. Ancak, bunların dışındaki Hazine bonosu ve devlet tahvili satışıyla toplanan nominal 1 milyar 23.7 milyon YTL'ye karşılık, bankanın kasasında sadece 15 bin YTL tutarında bono ve tahvil bulunduğu ifade edildi.
TMSF'nin, batan bankaların sadece sigorta kapsamındaki tasarruf mevduatını hesap sahiplerine ödemekle yükümlü olduğu vurgulanan yazıda, "Tasarruf mevduatı niteliği ve karşılığı bulunmayan tahvil ve bono bedelleri için TMSF tarafından ödeme yapılmamıştır. Ancak, alacaklıların, aralarında TMSF'nin de bulunduğu kurumlara açılan davalar sürmektedir" denildi. Bankanın borçlarının ödenmesine ilişkin Cem Uzan'ın protokol önerisiyle ilgili soruyu da yanıtlayan TMSF, Uzan'ın vekilleri aracılığıyla, borcu kabul etmediğini açıkça beyan ettiğini açıkladı.
Uzan'ın teklifinin kamuoyuna yansıtılma biçiminin de borçların tahsil sürecini olumsuz etkileme potansiyeli taşıdığı belirtilen yazıda, teklifin iyi niyetli olmaktan uzak bulunduğu ifade edildi.