392 gündür seslerini duyan yok

392 gündür seslerini duyan yok
392 gündür seslerini duyan yok

İşten atılan işçiler fabrika önünde kalıyor ve işe geri alınana kadar ayrılmayacaklarını belirtiyorlar.

Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Tuzla’daki Kampana Deri’de sendikalı olduğu gerekçesiyle işten atılan 16 işçi tam 392 gündür fabrika önünde eylem yapıyor. İşçiler, mücadelelerini kazanana kadar sürdüreceklerini söylerken, işveren yapılan eylemin yasadışı olduğu görüşünde. İşçiler de işveren de karşılıklı açtıkları davada hak arayışlarını sürdürüyor. Bir yılı aşkın bir süredir devam eden eylemlerini Radikal’e anlatan işçilerden Gaye Eraslan ve Dilek Gül, Deri- İş Sendikası ile birlikte mücadeleye devam edeceklerini ve fabrika önünden ayrılmayacaklarını belirtti.
Dilek Gül 2009’da girdiği işletmede başına gelenleri şöyle anlatıyor: “Derileri boyama bölümünde çalışıyordum. Şartlar ağır. Astım hastası oldum. 50 kiloluk sığır derilerini kaldırıyordum. Fabrikada 45 işçi var. Ana işi yapmamıza rağmen taşeron işçisi görünüyoruz. Aldığımız 650 TL maaş ve sigortaydı. İlk yemek boykotu yaptık, sendikalı olduk. 10 gün içinde de işten attılar.” Gaye Eraslan ise “Sendikaya üye olur olmaz işten attılar. Atıldığımız gün fabrikadaki arkadaşlarımız iş bıraktı. Peşinden atılanların sayısı 16 oldu” diyor.
İşçiler işe iade davası açtı. Yerel mahkeme davayı işçiler lehine sonuçlandırdı. Ancak dosya temyiz aşamasında. İzmir ’de aynı işverene ait Savranoğlu Deri’de de 43 kişi, 270 gündür eylemini sürdürüyor. Kampana Deri’den bir yetkili ise işçilerin eyleminin yasadışı olduğunu ileri sürerek “5 dava açtık. Sendikaya karşı değiliz. Firma 35 yıldır sendika ile birlikte çalışmış. Önce bayan arkadaşı işi yavaşlattığı için, diğer arkadaşları da yetkileri olmadığı halde iş bırakma eylemi yaptıkları için işten çıkardık“ dedi.

bigPara.com