3G ihalesine Danıştay onayı

ANKARA - Danıştay İdari İşler Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), üçüncü nesil mobil haberleşme sisteminin (3G) kurulmasına ilişkin ihalede en yüksek teklifi veren işletmecilerle imzalanan imtiyaz sözleşmesi taslaklarına ilişkin 1. Daire’den gelen görüşü onadı.
Edinilen bilgiye göre, 3G ihalesinde işletmecilerle imzalanan imtiyaz sözleşmesi taslaklarına ilişkin Danıştay’ın ‘düşünce bildirme’ süreci tamamlandı.
Danıştay İdari İşler Kurulu, taslaklara ilişkin 1. Daire’den gelen görüşü onadı. Kurulun taslaklarla ilgili esasa yönelik bir değişiklik yapmadığı, ancak usule ilişkin bazı düzenlemelere yer verdiği öğrenildi. Danıştay’ın düşüncesinin idareyi bağlayıcı niteliği bulunmuyor. Danıştay’ın görüşüyle oluşan taslaklar, BTK’ya gönderildi.
3G sisteminin kurulmasına ilişkin A, B, C tipi lisanslar için yapılan ihalede, A tipi lisans için en yüksek teklifi 358 milyon avro ile Turkcell, B tipi için en yüksek teklifi 250 milyon avro ile Vodafone, C tipi lisans için tek teklifi 214 milyon avro ile Avea vermişti. (aa)