3G ile uyumlu cep telefonu satışları patladı, bu yıl 2 milyon satış bekleniyor

3G ile uyumlu cep telefonu satışları patladı, bu yıl 2 milyon satış bekleniyor
3G ile uyumlu cep telefonu satışları patladı, bu yıl 2 milyon satış bekleniyor

Darty, her yıl beş mağaza açmayı hedefliyor ve geçen hafta 12. mağazasını Beylikdüzü?nde açtı. Darty, 350?den fazla markaya ait 6 binden fazla ürün satıyor.

Şu ana kadar Türkiye'de 4 milyon civarında 3G uyumlu cep telefonu satıldığını belirten sektör temsilcileri, asıl satış patlamasının önümüzdeki yıl yaşanacağını söylüyor. 2010'da 10 milyon adet 3G uyumlu cep telefonu satılması bekleniyor

İSTANBUL - Türkiye üçüncü nesil cep telefonu teknolojisi 3G ile tanışalı daha üç gün oldu. Üç günde 3G uyumlu cep telefonu satışları adeta patladı.
Şu ana kadar Türkiye’de 4 milyon civarında 3G uyumlu cep telefonfu satıldığını belirten sektör temsilcileri, 3G teknolojisiyle uyumlu cep telefonlarının bu yıl sonuna kadar 2 milyon adet daha satılmasını bekliyor.
Elektronik mağaza zincirlerinde üç günde yaşanan hareketliğe son örnek Darty’den geldi. Darty satışların iki kat arttığını belirtti. İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Caner Özgül, Türkiye’de 66 milyon cep telefonu abonesi olduğunu ve bunların bazılarının çift hat kullandığını söyledi.

65 milyon telefon var
Ülkeye bugüne kadar 113 milyon telefon geldiğini ifade eden Özgül, bu telefonlarının 65 milyonunun halen aktif olarak kullanıldığını bildirdi. Özgül, Türkiye’nin 3G teknolojisiyle yeni tanıştığını ve bu teknolojinin özelliklerini taşıyan cep telefonu sayısının 4 milyon civarında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
“(3G geliyor, geldi) denildi, ancak vatandaşlar halen ne işe yaradığını tam olarak bilmiyor. Herkes, bu teknolojinin görüntülü konuşma sağlayacağı konusunda fikir sahibi. Naklen yayın yapılabiliyor, kanallardan görüntü indirilebiliyor. Sağlık, güvenlik ve bankacılık gibi birçok sektörde teknoloji açısından yeni sayfalar açtıracak 3G ile cep telefonundan oldukça hızlı internet hizmeti alınabilecek. Vatandaşlar, teknolojiyi tanıdıkça şaşıracak ve ne olduğunu o zaman anlayacak.”
3G konusundaki bilgi eksikliği nedeniyle, bu teknolojiye uyumlu cep telefonu satışlarında bugünlerden sonra bir canlanma beklendiğini belirten Özgül, “Bu tür teknoloji konusundaki yeni adımların hemen yansımasını görmek zamanla olur. İnsanlar tanıdıkça talep gösterecektir” dedi. 

Yeni yeni öğreniliyor
Özgül, bu yılın sonuna kadar 2 milyon adet 3G uyumlu cep telefonu satılacağını tahmin ettiklerini vurgulayarak, “Yıl sonu ve 2010 yılıyla birlikte, teknoloji tanındıkça 3G uyumlu telefonlara satış kayacak. Bu telefonların satışında 2010 yılında patlama bekliyoruz. Önümüzdeki yıl 3G uyumlu cep telefonu satışlarının 10 milyona çıkacağını öngörüyoruz. GSM operatörlerinin 3G’yi daha iyi tanıtmaları satışları olumlu etkileyecek” diye konuştu.

250-1800 TL arasında
Avrupa’da 36 ayda bir cep telefonu yenilenirken Türkiye’de bunun 18 ayda bir gerçekleştiğini dile getiren Özgül, önümüzdeki yıl telefonunu yenileyeceklerin 3G uyumluya talep göstereceği için satışlarda patlama olmasını beklediklerini bildirdi. Piyasada 3G uyumlu cep telefonlarının 250 ile 1800 lira arasında değiştiğini belirten Özgül, “Cep telefonu alırken dikkatli olmak gerekiyor. Öncelikle Çin’den gelen telefonların hiçbiri, 3G uyumlu değil. Birçok telefonda şekil, görüntü var ama özellik yok. Telefonlarda artık özellikler ön planda. Bu yüzden iyi araştırma yaparak cep telefonu almak gerekiyor” diye konuştu.
Öte yandan, teknoloji uzmanları da tüketicileri 3G uyumlu cep telefonu alırken dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Uzmanlara göre, her uyumlu telefonla görüntülü konuşmak mümkün değil, telefonda mutlaka çift kamera bulunması gerekiyor. (Radikal, aa)

Darty’nin satışları iki kat arttı
Darty, yeni nesil cep telefonu teknolojisi 3G’nin faaliyete geçmesiyle cep telefonu satışlarını artırdı. Cepte görüntülü konuşma ve daha hızlı internet imkânı sağlayan 3G uygulamasını barındıran telefonlar Darty mağazalarında son iki günde iki kat daha fazla satıldı. Her yıl beş mağaza açmayı hedefleyen ve geçtiğimiz günlerde 12. mağazasını Beylikdüzü’nde açan Darty, yaptığı açıklamada 3G’li telefonun yanı sıra 3G’li Netbook’un da büyük ilgi gördüğünü belirtti. Avrupa’da dokuz ülkede faaliyet gösteren İngiliz Kesa Electricals plc grubunun beyaz eşya ve elektronikteki markası Darty, ürünleri, en iyi fiyat ve en iyi hizmet garantisiyle sunuyor. LCD- plazmadan dizüstü bilgisayara, cep telefonundan beyaz eşya ve küçük ev aletlerine kadar birbirinden özel ürünler farklı model seçenekleri ve cazip ödeme koşullarıyla Darty mağazalarında yer alıyor. Güven sözleşmesiyle hizmet veren Darty, ürünün en iyisi, fiyatın en iyisi ve hizmetin en iyisi felsefesini uyguladığı Türkiye genelindeki 12 mağazasında 200 kategoride 350’den fazla markaya ait 6 binden fazla ürün satıyor.