3G ile yeni bir dönem açılıyor

3G ile yeni bir dönem açılıyor
3G ile yeni bir dönem açılıyor

Süreyya Ciliv, ?Dünyada 4 milyar cep kullanıcısı var. Şu anda 1.2 milyar kişi cepten internete bağlanıyor. Bu sayı her geçen gün artıyor? dedi. FOTOĞRAF: HÜLYA ÇORAKÇI ERTAN / AA

3G'ye inandıkları için kriz döneminde ciddi yatırıma girdiklerini belirten Turkcell Genel Müdürü Ciliv, 80'lerde başlayan hayatımızı değiştiren PC gerçeğinin 3G ile tekrarlanacağını söyledi. 3G 30 Temmuz'da başlıyor
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

İSTANBUL - Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, mobilitede hareketin azalmadığını, hatta internetle  daha fazla önem kazandığını 3G ile mobilitenin momentum’unda patlama yaşanacağını 80’lerde başlayan hayatımızı değiştiren kişisel bilgisayar (PC) gerçeğinin 3G ile tekrarlanacağını söyledi. 

Sabit sistem geri geldi
3G’yi inandıkları ve gelecek gördükleri için kriz döneminde ciddi yatırıma girdiklerini belirten Ciliv, “Lisans bedeline 840 milyar TL verdik. Alt yapıya 1.3 milyar dolar yatırıyoruz. İnanmasak kriz yılında bu yatırımlara girere miydik?” dedi.
Mobilite bu denli güçlü gelecek sunarken diğer taraftan sabit telefonculuğun da internetle birlikte tekrar önem kazanmaya başladığını belirten Ciliv, “Bir yerde sabit geri geldi. Son yıllarda internetin kablolu tarafı öne çıktı. Türkiye’de de Türk Telekom da internetle birlikte tekrar yükselişe geçti” diye konuştu.

TT rekabetçi olmalı
Fakat Türkiye’de sabitte rekabetin yaşanamadığını belirten Ciliv, “Biz de sabit hatta daha rekabetçi olunması için Türk Telekom’a sürekli mesaj gönderiyoruz. Düşünün GSM’de üç firma rekabet ediyoruz, sabitte tekel var. Bizim Türk Telekom’a mesajımız, ‘fiyatını rekabetçi kıl, yoksa gelir kendi yatırımımızı yaparız’ şeklinde oluyor.
O nedenle Superonline ve Tellcom’a ciddi yatırım yapıyoruz. Tabii şu anda Türk Telekom’a Tellcom’un rakip olması mümkün değil. Türk Telekom hazır bir yapının üstüne oturdu. Her binaya bakır tel döşemek evlere ADSL götürmek kolay bir iş değil” dedi. 

4 milyar cep kullanıcısı
Dünyada cepten internete bağlanan kişi sayısının normal interneti geçtiğini belirten Ciliv, “4 milyar cep kullanıcısı var. 1.2 milyar kişi cepten internete bağlanıyor. Bu sayı her geçen gün artıyor. Geçen yıl Turkcell abonesi 18 milyon kişi internet en az bir kere bağlanmış. Mobil ortamda internete girmiş. Bu 3G ile çok yukarılara çıkacak. Dünyada şu anda 4 milyar olan cep kullanıcısı da üç yılda 6 milyara ulaşacak” dedi. Ciliv, 3G hakkında şunları söyledi: “3G ile hakikaten yeni ve kritik bir dönem başlıyor. Yeni bir teknoloji dönemi. 3G hem bireysel hayatı hem de iş dünyasını değiştiriyor. İnternet artık elinizin altında olacak. Tüm bu karnaval 30 Temmuz’da başlıyor.”

Turkcell dünya liginde
Süreyyya Ciliv, Google, Microsoft gibi teknoloji devlerinin de gözünün mobil pazarda Turkcell’in yaptığı işlerde olduğunu  belirtirken şöyle dedi:
“Hedefimiz dünya şirketi olmak. Birçok konuda dünya birinciliği elde ettik. Hiç geride kalmadık. Google gibi bir dev Microsoft gibi bir lider şirketin de hedefi mobil dünya. Biz bu dünyada ‘World Class’ bir şirket olduk gerçekten birinci ligde oynuyoruz.”

449 milyon 3G abonesi var
* Dünyadaki 3G abone sayısı 449 milyona ulaştı.
* Turkcell A tipi lisansa 840 milyar TL verdi. Alt yapısına bu yıl 1.3 milyar dolar yatırım yapıyor.

3G ile neler yapılabilecek?
* Mobil kamera ile evinizi, işyerinizi görüp güvenliğinizden emin olabilirsiniz. Kameraya yerleştirilen SIM kartın numarası arandığında çok geniş açıdan sesli ve görüntülü iletişim sağlanabiliyor. 
* Mobil TV ile en çok izlenen tele-vizyon kanalları cepten izlenebilecek.
* Google, MSN ve Facebook’a cepten ulaşmak mümkün.
* 3G; telefon, modem, kamera ve notebook’larda kullanılıyor. 

Konuşma ve görüntülü konuşma tek ücret

30 Temmuz’da Türkiye’de üç şebekenin (Turkcell, Vodafone ve Avea) birden 3G (üçüncü nesil) dünyasını başlatacağını belirten Süreyya Ciliv, 3G ile fiyatların anormal artacağı görüşünün yanlış olduğunu söyledi. Ciliv, zaten cepten internette belirli hesaplı paketlerin olduğunu bunlarda bir fiyat artışı yaşanmayacağını ifade etti. Ciliv, görüntülü konuşmanın pahalı olacağı dedikodularının da doğru olmadığını, sesli ve görüntülü konuşmanın aynı ücretlendirmeyle sunulacağını söyledi. Ciliv, 80’lerin başında her evde her masada bir PC vizyonuyla çıkış yaptığını ancak özellikle 3G ile artık bilginin, internetin gerçek manada evde, masada kalmadığını cebe girdiğini, mobilize olduğunu anlattı. 3G ile yeni bir dönem başladığını, bunu ve bu nedenle ‘süper heyecanlı’ olduklarını kaydeden Ciliv, “3G bu yeni dönemin kapısı gibi...” dedi.