3G, kurumların iş yapma biçimlerini değiştirecek

3G, 'home office' kavramıyla mobil ofislerin yaygınlaşmasını sağlayacak, hastanın ön analizlerinin ambulanstan hastaneye gönderilmesi gibi çözümlere de yarayacak

İSTANBUL - Uzun süredir kamuoyunun ve telekomünikasyon sektörü gündeminin ilk sıralarında yer alan ve bu perşembe başlayacak 3G teknolojisi, GSM hatları üzerinden pek çok farklı uygulama kullanılmasına olanak verirken, kurumsal bazda da önemli yenilikler getiriyor. 3G teknolojisiyle, şirketlerin iş yapış biçimlerinde değişiklikler yaşanacak. Daha geniş bant genişliği gerektiren uygulamaların mobil cihazlarla kullanılabilmesiyle, kurumların saha ekiplerinin daha ‘etkin’ iletişim sürecine sahip olması ve firmaların iş süreçlerinin hızlanması, etkinliklerinin artması bekleniyor.

Ambulansta da hizmet
ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan, 3G’nin, özellikle kurumsal çözümlerde zaman ve maliyet açısından önemli fayda sağladığına işaret ederek, 3G ile kablolu bağlantının olmadığı yerlerde yüksek hızlı internet iletişiminin olanaklı hale geleceğini, bunun, hareket halindeki taşıt veya şehir dışı inşaat sahalarında internet ve veri iletişimini kolaylaştıracağını belirtti. Tarhan, özellikle uzak noktalardan görüntü taşımanın, bu bilgileri depolamanın, paylaşmanın mümkün olacağını ve sürekli online görüntülü iletişim sağlanacağını dile getirerek, şu bilgileri verdi:

Home office’ler artacak
“Örneğin, sunulan eğitim videoları mobil cihazlarla izlenebilecek, yüksek bant genişliği gerektiren uygulamalar mobil olarak kullanılabilir hale gelecek. Ambulanstan hastanın ön analizleri, görüntüleri, tomografileri hasta, hastaneye ulaşmadan gönderilebilecek ve hastane gerekli ön hazırlığı yapmış olabilecek. Bir anlamda 3G ile kurumsal alanda iş yapma biçimlerinin çerçevesi yeniden çizilecek. 3G teknolojisi pratik kullanım avantajı nedeniyle iş hayatında hem zaman hem de maliyet kazanımları sağlayacağı için birçok kurum tarafından tercih edilecektir.”
3G’yle birlikte, ofisten yapılabilen işlerin evden, seyahat ederken, tatildeyken de yapılabilir hale geleceğini anlatan Tarhan, bu teknolojinin, ‘home office’ kavramı ve mobil ofislerin yaygınlaşmasına öncülük edeceğini söyledi. Vefa Tarhan, 3G’nin, ADSL’de olduğu gibi BT pazarına hareket getireceğini hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Mobil geniş bant uygulamaları üzerinden yazılım geliştiren firmaların sayısı artacak, bu da yeni bir istihdam sahası oluşturacak.”

‘Mobil reklam yükselişte’
Inveon Yönetici Ortağı Yomi Kastro da, “Bulunduğunuz noktanın daha isabetli algılanmasıyla, o sokağa ya da o AVM’ye özgü, doğrudan promosyon aktiviteleri yakın zamanda tanık olacağımız sonuçlardan biri olacaktır” dedi.
Kastro, geniş saha ekibi olan ilaç ve hızlı tüketim ürünleri sektörleriyle operasyonel gereklilik sebebiyle lojistik sektörü için mobil çözümlerin rekabet avantajı sağladığını, ofis dışında geçirilen ‘iş zamanı’nın artmasıyla, her sektörde mobil teknolojilerin üstünlük sağlayacağını belirtti.
Kastro, “Bu anlamda 3G, kurumların iş yapma biçimlerinde önemli değişiklik ve yeniliklere yol açacak. Özellikle web tabanlı olarak başarı gösteren kurumsal servislerin tamamının çok hızlı bir şekilde mobil platforma taşınacağını öngörüyoruz. Kurumsal mobil ser-vislerin olgunlaşması da kaçınılmaz. Bunlara bağlı olarak mobil reklamcılığın da yükselişe geçeceğini söyleyebiliriz” diye konuştu. (anka)