3G'den sonra anti- virüs satışı arttı

3G'den sonra anti- virüs satışı arttı
3G'den sonra anti- virüs satışı arttı

Murat Göçe, 3G ile birlikte mobil koruma ürünlerinin satışının arttığına dikkat çekti.

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Göçe, 'Anti-virüs programı cep telefonunun kopyalanması durumunda bilgilerin başkasının eline geçmesini önlüyor' dedi

İSTANBUL - 3G teknolojisiyle birlikte internet kullanımının yaygınlaştığı mobil cihazlarda virüs tehditlerinin çoğalması, anti-virüs programlarının satışını artırdı. Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe, 3G ile birlikte mobil cihazlarda internet kullanımının arttığını, bu nedenle mobil cihazların hacker, kötü kopyalayıcılar için cazip bir pazar haline dönüşmeye başladığını, saldırıları buraya yönelttiklerini söyledi. Mobil cihazlarda yaşanan tehditleri, yüksek meblağlar tutabilecek şekilde telefondan SMS atılması, MMS yollanması, hatta mobil cihazların üzerindeki bilgilerin başkalarının eline gönderilmesi olarak sıralayan Göçe, bir kısım tehditlerin de cihazı bozmaya, çalışmasını engellemeye yönelik olduğunu anlattı.
Göçe, “En kötü sayılabilecek şey sizin mobil cihazınızdaki bilgileri üçüncü kişilere yolluyor. Bu görüşme de olabilir, attığınız SMS’in bir kopyası da olabilir, hatta mobil cihazınızdaki banka, kart bilgilerinizin, özel resimlerinizin üçüncü kişilerin eline geçmesi olabilir”  dedi. Murat Göçe, önümüzdeki yıllarda bu tür tehditlerin hızla artacağına işaret etti. 3G teknolojisinden önce mobil koruma programları çok az satılırken 3G ile birlikte bu mobil koruma ürünlerinin satışının arttığına dikkati çeken Göçe, “Şu anda piyasada bayağı bir talep var” dedi.

İstenmeyen SMS’e son
Göçe, insanların sorun yaşadıkları için anti-virüs programlarını aldıklarını belirterek, “Çünkü yapı olarak Türk insanı başına bir şey gelmeden yeni bir tedbir almıyor. Virüsler ortaya çıkmaya başladı, insanlar anti-virüs programı alımlarını hızlandırdı” diye konuştu. Programın ekstra özellikleri bulunduğuna da işaret eden Göçe, “İstemediğiniz kişilerden SMS gelmesini engelleyebilirsiniz. O kişiler SMS atsa da rahatlıkla silinir. Ayrıca mobil cihazlarınızdan zararlı sitelere girilmesini de engelleyebilirsiniz. Çocuğunuza aldığınız bir telefonda içerik elemesi yapmanız mümkün” diye konuştu. (aa)