3G'nin kralı Güneydoğu oldu, görüntü Diyarbakır'dan, bilgi Şırnak'tan geldi

3G'nin kralı Güneydoğu oldu, görüntü Diyarbakır'dan, bilgi Şırnak'tan geldi
3G'nin kralı Güneydoğu oldu, görüntü Diyarbakır'dan, bilgi Şırnak'tan geldi

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın, 1.046 Turkcell İletişim Merkezi TİM?de 7 bin kişinin çalıştığını, personelin yüzde 57?sinin Batı?da, yüzde 43?ü Doğu?da olduğunu söyledi.

Turkcell'e göre, en çok görüntülü görüşme Diyarbakır, data kullanımında ise en çok veri gönderimi yapılan istasyon Şırnak'ta. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 3G'ye geçen Turkcell müşterilerinin 4 milyonu aştığını söyledi

İSTANBUL - Cep telefonunda görüntülü konuşmaya da olanak tanıyan hızlı internet 3G’de Güneydoğu Anadolu başı çekiyor. Tüm Türkiye’de Turkcell’de en çok görüntülü görüşme yapılan yerleşim yerinin Diyarbakır olduğuna dikkat çekilirken, data kullanımında ise en çok veri gönderimi yapılan istasyonun Şırnak olduğu ifade edildi.
Araştırmada, VINN kullanıcılarının yüzde 93’ünün 4 GB’lık paketi tercih ettiği, kullanıcıların yüzde 34’ünün daha önce herhangi bir internet aboneliği bulunmadığı belirtildi. Mevcut VINN kullanıcılarının yüzde 78’i genişbant internet ihtiyaçlarını sadece Turkcell 3G ile karşılıyorken, Turkcell 3G kullanıcılarının yaklaşık yüzde 25’i kadın, yüzde 75’i erkeklerden oluşuyor. 

200 bin netbook
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 30 Temmuz’dan bu yana 200 bine yakın VINN ve netbook satıldığını açıkladı.
Turkcell’den, VINN 3G modem ve netbook kullanan bireysel müşterileri arasında gerçekleştirdiği genel kullanım ve memnuniyet araştırmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, araştırmanın, 3G’nin internet kullanımını artırdığını gösterdiği belirtildi.
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell 3G ürünlerinin internet kullanım alışkanlıklarını değiştirdiğini dile getirerek, “30 Temmuz’da hayatımıza giren 3G ile bu kadar kısa bir sürede 200 bine yakın VINN ve netbook satıldı. Yaptığımız araştırmada gördük ki, VINN 3G modem kullananların yüzde 34’ü ilk kez internet abonesi oldular” dedi. 

İşitme engellilere imkan
3G’nin hizmete girmesinin ardından işitme engellilerin görüntülü konuşma sayesinde ilk kez telefon görüşmesi yapma imkanına kavuştuklarını belirten Ciliv, geçtiğimiz hafta Ulaştırma Bakanlığı’nın hayata geçirdiği proje kapsamında görme ve bedensel engelli vatandaşların 3G teknolojisi sayesinde çağrı merkezinde çalışmaya başladıklarını ve bu yeni teknoloji sayesinde evlerinden çıkmadan ekonomik hayata katılabildiklerini vurguladı.

1.5 milyon CD tutuyor
Turkcell’in gerçekleştirdiği araştırmaya göre, 3G’ye geçen Turkcell müşterilerinin 4 milyonu aştığı, 3G kullanıcı sayısının 2 milyona yaklaştığı, 3G cepten internet kullanıcı sayısının 1 milyon 360 bin olduğu bildirildi.
Turkcell 3G şebekesinde oluşan toplam data miktarının 1.5 milyon adet CD dolusu veriye, 11 milyon adet müzik albümüne, 330 milyon adet dijital müzik şarkısına, 1.5 milyon adet DivX filme eşit olduğu belirtildi. Turkcell 3G kullanıcılarının bugüne kadar cepten toplam 7 milyon 701 bin dakika mobil TV izlediği, yaklaşık 1 milyon Turkcelli’nin görüntülü görüşme servisini kullandığı, Turkcell’in toplam data trafiğinin yüzde 74’ünün 3G şebekesinde gerçekleştiği kaydedildi.

TİM’e 125 milyon TL
Bu arada, Turkcell, ‘Önce müşterimiz için varız’ anlayışıyla Turkcell İletişim Merkezlerini (TİM) yeniledi. Türkiye çapında 1046 mağazasıyla iletişim sektörünün en büyük zinciri olan TİM’lerde beş duyuya hitap eden bir düzenleme yaparak teknoloji ve deneyim hizmet merkezi haline dönüştüren Turkcell, bu işe 125 milyon TL harcadı. Türkiye çapındaki 1046 TİM’i yenileyerek ‘İletişim teknolojilerinde uzman mağazalar’a dönüştüren Turkcell, müşterilerinin teknoloji ihtiyaçları için bir uğrak noktası  yarattı. 

Özel kokulu mekanlar
Uzman personel, müşterilere Turkcell için üretilen özel kokulu mekânda, müzik ve kahve eşliğinde hizmet verecek. 1046 TİM’de yaklaşık 7 bin kişi istihdam ediliyor. 7 bin çalışanın yüzde 57’si Batı’da, yüzde 43’ü Doğu’daki TİM’lerde istihdam ediliyor. Batı’da çalışanların yüzde 47’si, Doğu’da çalışanların ise yüzde 41’i kadınlardan oluşuyor.

4 GB’lık paket tercih ediliyor
* 3G’ye geçen Turkcell müşterileri, 4 milyonu aştı 
* 3G kullanıcı sayısı da 2 milyona yaklaştı 
* 3G cepten internet kullanıcı sayısı: 1 milyon 360 bin 
* 3G şebekesinde oluşan toplam data miktarı: 1.5 milyon adet CD dolusu veriye, 11 milyon adet müzik albümüne, 330 milyon adet dijital müzik şarkısına, 1.5 milyon adet DivX filme eşit 
* 3G kullanıcıları bugüne kadar cepten toplam 7 milyon 701 bin dakika mobil TV izledi
* Yaklaşık 1 milyon Turkcell’li görüntülü görüşme servisini kullandı
* Turkcell’in toplam data trafiğinin yüzde 74’ü 3G şebekesinde gerçekleşiyor
* VINN kullanıcılarının yüzde 93’ü 4 GB’lık paketi tercih ediyor
* VINN kullanıcılarının yüzde 34’ünün, daha önce herhangi bir internet aboneliği bulunmuyordu 
* Mevcut VINN kullanıcılarının yüzde 78’i, genişbant internet ihtiyaçlarını sadece Turkcell 3G ile karşılıyor 
* Turkcell 3G kullanıcılarının yaklaşık yüzde 25’i kadın ve yüzde 75’i erkeklerden oluşuyor
Kullanıcıların yüzde 70’i cazip koşullarla sunulan VINN kampanyasının satın alma kararlarında etkili olduğunu söylüyor.
(Radikal)