3G'nin önünde hukuk engeli kalmadı

3G'nin önünde hukuk engeli kalmadı
3G'nin önünde hukuk engeli kalmadı
Danıştay, üçüncü nesil mobil haberleşme sisteminin kurulmasına ilişkin ihaledeki şartları onadı. Operatörler karardan memnun

 

ANKARA - Danıştay İdari İşler Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), üçüncü nesil mobil haberleşme sisteminin (3G) kurulmasına ilişkin ihalede en yüksek teklifi veren işletmecilerle imzalanan imtiyaz sözleşmesi taslaklarına ilişkin 1. Daire’den gelen görüşü onadı.
3G sistemi kurulmasına ilişkin ihalede en yüksek teklifi veren işletmecilerle imzalanan imtiyaz sözleşmesi taslaklarına ilişkin Danıştay’ın "düşünce bildirme" süreci tamamlandı. Danıştay İdari İşler Kurulu, taslaklara ilişkin 1. Daire’den gelen görüşü onadı. Kurulun taslaklarla ilgili esasa yönelik bir değişiklik yapmadığı, ancak usule ilişkin bazı düzenlemelere yer verdiği öğrenildi. Danıştay’ın düşüncesinin idareyi bağlayıcı niteliği bulunmuyor. Danıştay’ın görüşüyle oluşan taslaklar, BTK’ya gönderildi. BTK ile ihaleyi kazanan operatörler arasında imtiyaz sözleşmeleri imzalanacak.


ŞİMDİ NE OLACAK?


3G ihalesinde Danıştay sürecinin tamamlanmasının ardından BTK ile imtiyaz sözleşmesi imzalayan operatörlerin, en erken 3 ay içinde sistemlerini kurmaları gerekiyor. Bu nedenle 3G hizmetleri, temmuz ayından itibaren başlayacak. Düzenlemeye göre, operatörler bu süreden önce teknik hazırlıklarını tamamlamış olsalar dahi hizmet veremeyecek.


3G İLE NE DEĞİŞECEK?


Türkiye’de mobil telekomünikasyon sektörünün ilk uygulamasını oluşturan 1G sistemleri üzerinden sadece ses hizmetlerini sunabilmek mümkünken, 2G sayısal sistemlerinde daha kaliteli ses hizmetlerinin yanı sıra SMS gibi basit veri hizmetleri de sunulabilir hale geldi. 2.5G olarak adlandırılan geçiş döneminde ise mobil şebekeler üzerinden internete erişim imkanı sağlandı, veriye dayalı hizmet türlerinde artış kaydedildi. Her kuşakta ses hizmeti sunulabilirken, bir sonraki kuşak olan 3G daha kaliteli ses hizmetinin yanında daha hızlı ve zengin içerikli veri iletişimine imkan sağlıyor.
3G sistemleri, 2Mbps hıza ve bir sonraki teknolojiyi oluşturan HSDPA’de (High Speed Downlink Packet Access -3.5G) 14 Mbps veri iletim hızlarına teorik olarak ulaşılabiliyor. Bu yüksek hız, alışılan bilgiye erişim kavramına yeni bir boyut getirecek. Mobil ortamda görüntülü telefon hizmetleri, e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri, yüksek hızlarda internet erişimi, etkileşimli oyunlar, canlı radyo TV yayınlarına erişim gibi pek çok hizmetler, 3G mobil terminal cihazları tarafından rahatlıkla sağlanabilecek. 3G şebekeleri üzerinden ses hizmeti sunulacak olsa da ağırlık hızlı ve zengin içerikli veri uygulamaları olacak.
Bu şebekelerin faaliyete geçmesiyle; cep telefonundan internete hızlı erişimin yaygınlaşacağı, e-devlet uygulamalarına önemli bir ivme kazandıracağı, sağlık hizmetleri, uzaktan eğitim, mobil-kütüphane, internet üzerinden bilimsel laboratuvarlara erişim, internet üzerinden dil eğitimi gibi uygulamalar ile eğitime katkı sağlanması öngörülüyor. Abonelerin bu hizmetleri alabilmesi için 3G sistemine uyumlu cep telefonları kullanmaları gerekecek.


OPERATÖRLERİN LİSANSI BU AY SONUNDA

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, 3G ihalesinde en yüksek teklifi veren operatörlere, en geç bu ay sonuna kadar lisanslarını vereceklerini bildirdi. Acarer şunları söyledi: "Operatörlere 2-3 hafta içinde, en geç bu ay sonunda kadar lisansları veririz. Bu ihale, global kriz içinde telekomünikasyon sektörü ve yan sektörlerde hareketlenmeye vesile olacaktır. 3G sistemlerinin kurulması ve içerikle ilgili yapılacaklar, ciddi istihdam yaratacak ve bu hareketlilik diğer sektörlere de yansıyacaktır. 3 ay sonra düzenlemede yer alan kanuni sürenin tamamlanmasının ardından Türkiye 3G ile tanışacak."


TURKCELL: 81 İLDE AYNI ANDA BAŞLAYACAK


Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell’in 3G uygulamasını 81 ilde aynı anda başlatacağını bildirdi. Ciliv, Turkcell liderliğinde Türkiye’ye 3G teknolojisinin getirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi. Danıştayın ihaleyle ilgili görüşünü BTK’ya iletmesiyle 3G teknolojisine bir adım daha yaklaşıldığını ifade eden Ciliv, şunları kaydetti: "Turkcell’in teknoloji yatırımlarını, ülkenin geleceğine yapılan en önemli yatırımlardan biri olarak görüyoruz. Türkiye’nin kalkınmasında itici güç olacak 3G teknolojisine de en yüksek yatırımı yine Turkcell yapıyor. Dünyada ekonomik krizin etkisini artırdığı bir ortamda gerçekleşen 3G ihalesinde,teknolojideki liderliğimizi sürdürerek A tipi lisansı, KDV dahil 422 milyon avro yani yaklaşık 1 milyar TL ile en yüksek teklifi vererek aldık. Bu tutarı sadece A tipi lisans için ödeyeceğiz, 3G altyapı yatırımları da dahil bu yıl ülkemize 1,3 milyar dolar teknoloji yatırımı yapacağız."
3G teknolojisi ile mobil ortama taşınacak geniş bant internet erişiminin ülkenin kalkınmasına, genç nüfusun bilgiye en kolay ve en hızlı şekilde erişimine olanak sağlayacağını dile getiren Ciliv, 3G’nin getireceği yüksek data hızı sayesinde, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de internet kullanımının, mobil teknoloji imkanlarıyla artacağına inandığını söyledi. Ciliv, bu nedenle Turkcell’in, 3G’yi 81 ilde aynı anda başlatacağını ifade ederek, "Müşterilerimize bugün olduğu gibi 3G’de de, belli bir yayılım planı dahilinde en geniş kapsama ve en yüksek kaliteyi, hızlı veri transferi ve görüntülü iletişim olanakları sayesinde, en gelişmiş ürün ve servisleri sunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.


AVEA: ÖNEMLİ ADIM


Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, Üçüncü Nesil Mobil İletişim (3G) teknolojisinin, Türkiye’nin dijitalleşmesi ve bilgitoplumuna dönüşmesi yolunda önemli bir adım olacağını bildirdi. Türktan, kararın hem sektör hem de Avea açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi. "3G teknolojisinin Türkiye’nin dijitalleşmesi ve bilgi toplumuna
dönüşmesi yolunda önemli bir adım olacağını" belirten Türktan, "3G teknolojisi, Türkiye’de yaşayan 70 milyon vatandaşa, başta hızlı internet olmak üzere hızlı mobil data kullanıcısı olma potansiyeli doğuruyor. Sektöre rekabeti getiren, tüm uygulamalarıyla sektörün dinamiklerini değiştiren operatör olarak, 3G konusunda da öncü uygulamalarımızla ve hizmetlerimizle Avea’yı tercih edecek tüketicilere fark yaratmaya devam edeceğiz" diye konuştu.İHALEDE NE OLMUŞTU?


Daha önce tek bir şirketin katılımıyla tamamlanan ancak iptal edilen ihalede verilen teklif, 28 Aralık 2008’de yapılan ikinci ihalede her bir lisans için taban fiyat olarak belirlenmişti. Teknik adı "IMT-2000/UMTS" olan 3G hizmet ve altyapılarına ilişkin imtiyaz sözleşmelerinin asgari değerleri, KDV hariç olmak üzere A tipi (40 MHz)
için 285 milyon avro, B tipi (35 MHz) için 250 milyon avro, C tipi (30 MHz) için 214 milyon avro ve D tipi (25 MHz) için 178 milyon avro olarak tespit edilmişti.Sadece 3 operatörden teklif geldiği için 3 lisans için BTK’da yapılan ihalede, A tipi lisans 358 milyon Avro KDV’ye Turkcell İletişim Hizmetleri A.’ye, B tipi lisans 250 milyon Avro KDV’ye Vodafone İletişim Hizmetleri A.Ş’ye ve C tipi lisans ise 214 milyon Avro KDV’ye Avea İletişim Hizmetleri A.Ş’ye ihale edilmişti.
Kurum, Turkcell, Vodafone ve Avea ile imzalanan imtiyaz sözleşmesi taslaklarını görüş için Danıştay’a göndermişti. Danıştay 1. Dairesi, taslaklarla ilgili incelemesini yaparken, BTK hukuk müşavirinin sözlü açıklamalarını dinlemişti. (aa)

bigPara.com