3M, Türkiye'de yatırıma devam edecek

3M, Türkiye'de yatırıma devam edecek
3M, Türkiye'de yatırıma devam edecek

Lobey, ?Türkiye ihracat yapma açısından da çok uygun? dedi.

ABD'li teknoloji devi 3M'in başkan yardımcısı Lobey: Türkiye bizim için önemli. Krizden dolayı biraz ertelesek bile yatırımlarımız sürecek
Haber: MURAT ÖĞÜTÇEN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye’nin kendileri için büyük fırsatlar sunduğu söyleyen endüstri, ticaret, sağlık ve tüketim ürünleri alanlarında faaliyet gösteren teknoloji şirketi 3M’in Dünya Başkan Yardımcılarından Jean Lobey, “Krizden dolayı biraz ertelesek de Türkiye’deki yatırımlarımız devam edecek” dedi.
Türkiye’nin kendileri için coğrafi anlamda stratejik bir ülke olduğunu söyleyen Lobey, yatırımlarının devam edeceğini açıkladı. Lobey, 2008 yılının şirketin Türkiye’deki faaliyetleri ve özellikle de bina ve işgüvenliği açısından gayet başarılı geçtiğini ifade etti. 
Lobey, Türkiye’deki pazarın boyutunun çok büyük olduğunu, coğrafi olarak da önemli bir konumda bulunduğunu ifade etti.
Türkiye’nin örnek olarak Yunanistan ile kıyaslandığında, nüfus açısından yerel pazarının çok daha büyük olduğunu belirtti. Jean Lobey, Türkiye’nin Rusya ya da çevre ülkelere ihracat yapma açısından çok uygun bir yerde bulunduğuna da dikkat çekti. 

Toparlanma yıl sonunda

Jean Lobey küresel krizin tavan yaptığı şu günlerde dünya ekonomisine ilişkinse şu değerlendirmelerde bulundu:
 “Dünya ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde kötü gitmeye devam edeceğini düşünüyorum. Üçüncü çeyreğin sonu ve dördüncü çeyrekte ise bir miktar toparlama olmasını bekliyorum. Buna karşın dünyadaki ekonomik aktivitelerin hızla büyüdüğü döneme hemen ulaşılamayacağı görülüyor. Dünya ekonomisinin 2010 sonu, 2011 ortalarına kadar, 2007 yılındaki koşullara ulaşabileceğini de zannetmiyorum.”
Lobey, Krizin 3M içinse bir fırsat olduğunu belirtti. 3M’in son yıllarda üretim kapasitesini artırmak için çok fazla yatırım yaptığını ifade eden Lobey, bu sayede büyüme fırsatlarını yakalamak için güçlü pozisyonların olduğunu söyledi. Lobey, “ Bu süreç kuvvetlinin daha kuvvetli olarak çıkacağı bir süreç olacak” diye konuştu.  

Türkiye’de güçleneceğiz

Jean Lobey, 3M’in nakit ve bilanço değerleri açısından sağlam olduğunu belirterek, global kriz ortamında pazar küçülse bile pazar paylarının arttığını anlattı.
3M’in dünya başkan yardımcılarından Jean Lobey, hangi ülkelerin 3M için cazip olduğuna dair görüşlerini de belirtti.
Lobey, “3M global bir şirket. Halen satışlarımızın yüzde 64’ünü ABD dışındaki ülkelerde gerçekleştiriyoruz. Bizim için dünyanın çeşitli bölgelerinde önemli fırsatlar var. Kısa süre önce Brezilya’ya gittim. Brezilya’da, Hindistan’da büyümek için fırsatlar bulunuyor. Türkiye de bize cazip olanaklar sunuyor. Türkiye, ABD, Japonya ve Batı Avrupa’da güçlenmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

3M, 100 yaşını aştı

ABD’de kurulan şirketlerin sadece yüzde 3’ünün 100 yılı aşkın bir süre ayakta kalabildiğine de dikkat çeken Jean Lobey, 3M’in de bu yüzde 3’lük dilime girdiğine dikkat çekti.
Lobey, 3M’in 100 yılı aşkın süre ayakta kalmasının ana sebebinin ise şirketin kendisini sürekli olarak yenilemesi olduğunu söyledi.
Başında olduğu güvenlik ve korunma pazarının 3M’in en hızlı büyüyen bölümleri arasında yer aldığını belirten Lobey, bu alanda dünya lideri olduklarını da vurguladı.

Ar-Ge’de 7 bin kişi var
3M’in Dünya Başkan Yardımcılarından Jean Lobey, kendileri için Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerinin önemi üzerinde de durdu. Lobey, 3M denilince akla Ar-Ge ve inovasyonun geldiğini ifade etti. Global olarak satışların yüzde 5.5’ini Ar-Ge’ye aktardıklarını belirten Lobey, bu alanda dünya genelinde 7 bin çalışanlarının bulunduğunu, bu rakamın 4 binin ABD dışında çalıştığını ifade etti. Lobey 3M için yerel alanda yapılan Ar-Ge faaliyelerinin de büyük önem taşıdığını söyledi.  Lobey, Çin’deki, Brezilya’daki, Hindistan’daki tüketicilerin ihtiyaçlarının ABD’dekilerden çok farklı olduğunu bu yüzden de yerel pazarlara yönelik araştırmaların farklılık yarattığını söyledi.