3'üncü köprüyü Fransız köprü üstadı yapacak

3'üncü köprüyü Fransız köprü üstadı yapacak
3'üncü köprüyü Fransız köprü üstadı yapacak

İçtaş Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen inşaata yıl sonunda başlayacaklarını söyledi. Fotoğraf: AHMET İZGİ/AA

3. köprüye en iyi teklifi İçtaş-Astaldi verdi. Köprü Normandiya Köprüsü'nü de yapan Michel Virlogeux'a emanet edilecek.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - İstanbul ’a yapılacak 3’üncü köprü ihalesine en kısa yapım ve işletim süresi teklifini İçtaş-Astaldi ortaklığı verdi. 10 yıl 2 ay 20 gün teklifini veren Ortak Girişim Grubu’nun projeyi Normandiya Köprüsü’nü dizayn eden Michel Virlogeux’la oluşturduğu öğrenildi. Virlogeux, tasarladığı köprüler nedeniyle “Fransız Köprü Üstadı” olarak biliniyor. İçtaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, yaklaşık 4.5 milyar TL’lik köprü yapımı için krediyi beklemeksizin bu yılın sonunda inşaata başlayacaklarını söylerken, projenin yüzde 25’i için özkaynak öngördüklerini belirtti. 

Kamulaştırma devletten
İhale sonucu bizzat Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından açıklandı. İhalenin İstanbul’un Fetih Yıldönümü’nde sonuçlandığına dikkat çeken Yıldırım, “Bizim de yıldönümüne anlamlı bir katkımız olsun dedik” dedi. Yıldırım, ihaleye katılan 3 firmanın teklifinin 24 Mayıs’ta açıldığını, Salini-Gülermak Ortak Girişimi’nin tasarımının şartnameye uygun olmadığının tespit edildiğini açıkladı. Dünkü ihalede ise diğer istekli “Yıldırım, Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-Limak İnşaat-Makyol İnşaat-Kalyon İnşaat Ortak Girişim Grubu’nun da 14 yıl 9 ay 19 gün işletim süresi verdiğini ifade etti. En kısa işletim süresini veren İçtaş-Astaldi Ortak Girişim Grubu’nun yaklaşık maliyeti 2.5 milyar dolar tutacak yani 4.5 milyar lirayı bulacak projeyi 36 ayda tamamlayacağını söyleyen Yıldırım, köprünün 2015 yılı sonunda İstanbullulara hizmet vermeye başlamasını hedeflediklerini kaydetti. Yıldırım, kamulaştırma bedelinin 1.6-1.7 milyar TL’lik kısmının kamunun üstleneceğini belirterek firmanın ihale süreci tamamlandıktan sonra öz kaynakla çalışmaya başlayabileceğini söyledi ve ekledi: “Buna mani bir hal yoktur. Hedefimiz en geç 2015’in sonunda İstanbulluların hizmetine sunmaktır” çağrısında bulundu. 

Krediyi beklemeyeceğiz
İçtaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen de, bakanın talebine olumlu yanıt verdi. Finansman kohusunda bir sıkıntı yaşamayacaklarını öngördüklerini söyleyen Çeçen, “Finansman çözülmeden biz kendi özkaynaklarımızla işe başlayacağız. Şartnameye göre özkaynak miktarı yüzde 25’tir. Projenin maliyetinin ne olacağına göre özkaynak da değişebilir.” İnşaata muhtemelen yıl sonununda başlayacaklarını belirten Çeçen, yapım süresini ne kadar aşağı çekerlerse kendi lehlerine olduğunu dile getirdi.Dünyanın en yüksek köprüsünde imzası var
3. köprüyü tasarlayacak olan Michel Virlogeux, dünyadaki en önemli köprü projelerinde imzası olan bir isim. Normandiya Köprüsü’nü tasarlayan Virlogeux, dünyanın en yüksek köprüsü olarak dizayn edilen Millau Köprüsü’nü de yapan isim. Virlogeux, 100’den fazla köprüde imzası olan bir isim olarak tüm dünyada “Köprü üstadı” olarak biliniyor.

bigPara.com