4.000.000'uncu araç Bursa'da banttan indirildi

4.000.000'uncu araç Bursa'da banttan indirildi
4.000.000'uncu araç Bursa'da banttan indirildi

Bursa fabrikasında düzenlenen dünkü törenin ardından Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile holding yöneticileri, banttan indirilen Fiorino marka araca binerek fabrikadan çıkış yaptı.

Tofaş, ürettiği 4 milyonuncu aracını düzenlenen törenle Bursa fabrikasında banttan indirdi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, fabrikada düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Tofaş’ın bugün Bursa’nın en büyük, Türkiye ’nin ise beşinci büyük sanayi kuruluşu olduğunu söyledi.

‘Ar-Ge’yi de kendi fabrikamızda yapalım’
Tofaş’ın yıllık 400 bin üretim kapasitesi ve 8 bine yakın çalışanıyla Türkiye’nin hem otomobil, hem de hafif ticari araç üreten tek firması olduğunu belirten Koç, “Global beş markaya birden üretim yapan Tofaş, toplam otomobilin yüzde 28’ini, ihracatın yüzde 23’ünü tek başına gerçekleştiriyor. Bugün otomotiv ana sanayimiz yıllık 1.5 milyon üretim kapasitesi ile dünyanın en büyük 17. otomotiv üreticisi, Avrupa’nın ise en büyük hafif ticari araç üreticisi” dedi. Murat 124 ile başlayan ve 4 milyonuncu araca uzanan bu yolda Bursa fabrikasında 19 tane modeli dünya yollarına çıkarmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Koç, bugüne kadar Türkiye’ye 18.7 milyar dolarlık ihracat geliri kazandırdıklarını ifade etti. Tofaş’ın aynı zamanda çok güçlü bir distribütör olduğuna da dikkat çeken Koç, “Fiorino, Doblo, Linea sınıflarının en çok satan modelleri. Sürdürülebilir büyüme ilkesi ile ekonomiye değer katmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu.
Tofaş CEO’su Kamil Başaran da, gelecekte ürünlerinin tamamının Ar-Ge çalışmalarını, kendi fabrikalarında yapmayı hedeflediklerini söyledi. “En büyük hayalimiz yıllık üretim kapasitesini milyonluk üretime çıkarmak” diyen Başaran, Tofaş’ın 1971 yılında üretime başladığını hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bayilerimiz ve tedarikçilerimizle birleşmiş 70 bin kişiyi aşan bir aileyiz. Türkiye otomobil üretiminin 3’te birini gerçekleştiriyoruz. Global beş markaya üretim yaparken altı markanın da distribütörlüğünü yapıyoruz. Markaların hitap ettikleri pazarlara yönelik kendimizi geliştirerek 70 ülkeye ihraç ediyoruz.”

‘Yan sanayimiz olmasa başaramazdık’
Tofaş’ın ilk milyon adetlik üretime 22 yılda ulaştığını ifade eden Başaran, “İkinci milyon adede 10 yılda, üçüncü milyon adede 6 yılda ulaştık. Bugün bir araya gelmemizi sağlayan dördüncü milyona ise son 3 yılda ulaştık” dedi. Başaran, Tofaş’ın 4 milyon adede ulaşmasında en önemli destekçisinin yan sanayi firmaları olduğunu belirterek, “Yan sanayimizin 4 milyon araca giden yolda büyük katkılarını takdir etmek istiyorum. Yan sanayimiz Türkiye otomotiv sektörünün gelişmesinde de önemli bir rol oynuyor. Gelecekte de sektörün başarısının en önemli mimarlarından olacağına inanıyoruz” diye konuştu. (EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com