4,5 G ihalesinin ardından Turkcell ve Vodafone'dan açıklama

4,5 G ihalesinin ardından Turkcell ve Vodafone'dan açıklama
4,5 G ihalesinin ardından Turkcell ve Vodafone'dan açıklama
Dün gerçekleşen 4,5 G ihalesinden sonra Turkcell ve Vodafone'un CEO'larından önemli açıklamalar geldi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan 4,5G İhalesi'nin ardından Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu açıklama yaptı. Terzioğlu "Turkcell olarak, Türkiye 'nin en hızlı, en yüksek kapasiteli, bugünkü fiber hizmetinden bile daha hızlı mobil servisini vermek için cansiperane bir şekilde çalışacağız ve inşallah 1 Nisan 2016'da hizmete sokacağız. 4,5 G hepimize hayırlı olsun" dedi.

'KAFAMIZDA FARKLI BİR MODEL VAR'

Kaan Terzioğlu finansman planlamasına ilişkin projenin lisans bedelleri ve teknolojik yatırımları için gerekli öz kaynaklarının bulunduğunu ifade etti. Terzioğlu “"Bu konuda farklı bir yaklaşımımız olmayacak. Finansmanı konusunda kafamızda bir model var, onu uygulayacağız" şeklinde konuştu.

'İDEALİMİZ 10 KAT DAHA HIZLISINI SUNMAK'

Hedeflerinin kullanıcılarına şu anda sağladıkları hızın 10 kat daha fazla hızlısını sunmak olduğunun altını çizen Terzioğlu,  

"Bu bahsettiğimiz mobil internet bugün evlerimizde alışık olduğumuz normal fiberin de katbekat üzerinde hızlı olacak. Bugün aldığımız kapasite ile 375 megabit hıza erişebileceğimizi ve bu kapasiteyi yeterli bir şekilde Türk halkının hizmetine sunabileceğimizi görüyoruz ve bu açıdan çok mutluyuz. Bu şu demek; artık birinci ekran, televizyonlar değil, ellerinizdeki akıllı cihazlar olacak. Bu akıllı cihazların küçükleri, orta boyları ve büyükleri olacak. Gerçek bir video, öğrenim, eğlence, eğitim ve sağlık hizmetlerine bu akıllı cihazları kullanarak erişime hazır olmamız lazım. Biz de bu alanda sorumluluk aldığımız için mutluyuz" dedi

Terzioğlu, ihalenin euro cinsinden yapılması ve dolar ve euro kurlarının artmasına ilişkin bir soru üzerine de dünyanın şu anda içinde bulunduğu volatilitenin daha önce görülmemiş bir volatilite olduğunu belirterek, "Hatta bunun hesaplandığı VIX endeksi (Volatilite endeksi) şu güne kadar gelmiş en yüksek noktalarından bir tanesinde. Bunu dikkatle değerlendiriyoruz, izliyoruz. Biz şirket olarak bu gibi durumlara hazırız, bunun simülasyonlarını, senaryo çalışmalarını yapıyoruz. Geldiğimiz durumda yüksek bir kur noktasındayız ama bunların da hazırlıklarını yapmış durumdayız" ifadesini kullandı.

Vodafone CEO’su Öğüt: “Yeni bir döneme giriyor olacağız”

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Gökhan Öğüt ise ihalenin Türkiye için son derece önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek, "Bu ihale sayesinde mobil geniş bantta 1 Nisan itibarıyla yeni bir döneme giriyor olacağız" dedi.

'5 KITADA BU HİZMETİ SUNUYORUZ'

Öğüt, dünya çapındaki global birikimlerini, deneyimlerini Türkiye'ye bir an önce getirmek için heyecanlandıklarını belirterek, "Beş kıtada bu hizmeti veriyoruz. Kendi müşterilerimiz için en ideal blokları almaya çalıştık. Bu ihaleye girerek verdiğimiz taahhütlerimizi yerine getirmek için elimizden geleni yapacağız. Finansman modeli olarak düşündüğümüz modellerden bir tanesi nakit ödeme modeli" şeklinde konuştu.

Geçmiş döneme bakıldığında Türkiye'de birim başına internet kullanım maliyetlerinin hızla aşağıya indiğini ifade eden Öğüt, "Önümüzdeki dönemlerde artan hızlarla ve kullanımlarla birim fiyatlarda yine bir düşme olacağını umuyorum" dedi.

4.5 G ihalesi sonuçlandı

 

bigPara.com