4.5 milyar YTL'lik ek zarar

Türk-İş, SSK sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı'na devrinin ardından SSK'nın sağlık harcamalarının arttığını ve söz konusu devir işleminin kuruma...

ANKARA - Türk-İş, SSK sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı'na devrinin ardından SSK'nın sağlık harcamalarının arttığını ve söz konusu devir işleminin kuruma ek yükünün 2005 sonu itibarıyla 4.5 milyar YTL olduğunu hesapladı. Türk-İş'e göre, söz konusu yük hükümetin öngörüsünün iki kat üzerinde gerçekleşti.
Türk-İş, SSK sağlık tesislerinin Sağlık Bakanlığı'na devrinden sonraki uygulama sonuçlarını 'SSK Hastaneleri Gerçeği, Parası Olana Sağlık Hizmeti' adlı raporla açıkladı. Rapora göre, sağlık tesislerinin devredildiği 20 Şubat 2005 tarihinden itibaren sağlık hizmeti üretmeyen ve maliyetleri kontrol edemeyen SSK'nın, sağlık harcamaları hızla arttı. Geçen yıl ağustosa kadar SSK'nın yaptığı fiili sağlık harcamaları dikkate alındığında, 2005 yılında sağlık harcamalarının 8.6 milyar YTL'yi aşacağı hesaplandı.
Türk-İş'e göre, geçen yıl kasım sonu itibarıyla SSK'nın sağlık harcamaları 6.1 YTL'yi aştı. Bu ödemeler dikkate alındığında hastanelerin devri nedeniyle, SSK'ya 2005 yılında gelen ek yük 4.5 milyar YTL olarak hesaplandı.
Hastanelerin devrini öngören yasanın gerekçesinde ise sağlık harcamalarının, 2005 yılında 7 milyar YTL olarak gerçekleşeceği, gelecek ek yükün 1.7 milyar YTL olacağı hesaplanmıştı.
'Hazine'nin yükü artar'
Sağlık hizmetlerini satın alma zorunda bırakılan SSK'nın giderek artan sağlık harcamalarını karşılamasının mümkün olmadığı belirtilen raporda, bu nedenle açıklar büyüdükçe Hazine'nin yükünün de artacağı kaydedildi.
Raporda, "Nitekim kurum, piyasadan satın aldığı sağlık hizmetleri ve ilaçların bedelini ödemekte zorlanmaya başlamış, ödeme süresi uzamıştır. Uzamaya devam etmekte" denildi. İlaçların serbest piyasa eczanelerinden alınmasının, SSK'nın daha önce yaptığı doğrudan üreticilerden ve ecza depolarından toplu alım nedeniyle sağladığı avantajı ortadan kaldırdığı ifade edilen raporda, "Buna bağlı olarak SSK'nın ilaç giderleri, 2004 yılına oranla 2005 yılında 11 aylık fiili gerçekleşmeye göre yüzde 32.5 artışla 3.6 milyar YTL'nin üstünde olacaktır" denildi. Bu miktara 45 gün içinde ödenmesi gereken ve ödenmeyen aylara ait ödemeler dahil edildiğinde SSK'nın 2005 yılındaki ilaç giderlerinin 2004 yılına oranla yüzde 40 artışla 3.7 milyar YTL olacağı tahmin edildiği kaydedildi. Raporda, henüz fatura edilmeyen hizmetlerin de eklenmesiyle maliyetin daha da artacağı vurgulandı.