40 bin kişi maden işçisi olmak istedi

Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) alınacak 1120 maden işçisi için 39 bin 473 kişi başvurdu. Yerin yüzlerce metre altında çalışmak için üniversite mezunlarının da başvurması dikkat çekti.

ZONGULDAK- Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) alınacak 1120 maden işçisi için 39 bin 473 kişi başvurdu. Yerin yüzlerce metre altında çalışmak için üniversite mezunlarının da başvurması dikkat çekti.
TTK'ya alınacak 1120 maden işçisi için 1 Mayıs'ta başlayan başvurular dün sona erdi. 10 gün içinde 39 bin 473 işsiz kuruma bağlı Karadon, Kozlu, Armutçuk ve Üzülmez müesseselerine başvurdu.
TTK Genel Müdür Yardımcısı Çetin Onur, 1 Mayıs'ta başlayan müracaatların dün mesai saati bitimiyle sona erdiğini söyledi. Onur, geçerli mazeretleri bulunanların 12 Mayıs Cuma gününe (bugün) kadar başvurularının kabul edileceğini belirterek, "Kurumumuzda, 22 Mayıs Pazartesi günü mülakatlara başlanacak. Kayıt yaptıranların TTK Beden Gücü Yönetmeliği'ne uygunluklarının belirlenmesinin ardından noter huzurunda yapılacak kurayla
işe alımlar olacaktır. Zonguldak'ın yanısıra Bartın Merkez İlçe ve Karabük'ün Yenice ilçesindeki 763 yerleşim biriminden kabul edilen başvurular yoğun geçti" dedi.
Yerin yüzlerce metre altında çalışmak için müracaat edenler arasında üniversite mezunları da bulunuyor. Üniversite bitirdiklerini ancak iş bulamadıklarını söyleyen üniversite mezunları, "Bu ülkede üniversite bitirmek bile işe girmeye yetmiyor. Biz de bir umut diye maden işçiliği için müracaat ettik" dediler.