40 dolardan ucuza cep telefonu

Dünya çapındaki cep telefon operatörlerini temsil eden GSMA derneği, Motorola ile birlikte çok ucuz bir cep telefonu geliştirdi. Motorola tarafından üretilecek C117 adlı yeni cep telefonları, toptanda 40 doların altında satılacak.

LONDRA - Dünya çapındaki cep telefon operatörlerini temsil eden GSMA derneği, Motorola ile birlikte çok ucuz bir cep telefonu geliştirdi. Motorola tarafından üretilecek C117 adlı yeni cep telefonları, toptanda 40 doların altında satılacak. GSMA ayrıca ucuz cep telefonlarına uygulanan ithal vergilerinin indirilmesi için aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bazı ülkeler nezdinde lobicilik yapacak.
Ekonomi gazetesi Financial Times'ta yer alan habere göre yeni cep telefonunun, kalkınmakta olan ülkelerde 700 milyon kişinin ilk kez cep telefonuna ulaşmasını sağlayabileceği belirtildi.
İndirim lobisi
Gazete, bu projenin dokuz cep telefonu operatörünce başlatıldığını, pilot projenin Asya'da gerçekleştirileceğini yazdı. Gazete, GSMA'nın ilk altı ayda 6 milyon telefon satışı hedeflediğine dikkat çekti.
Motorola'nın 17 rakibini yenerek GSMA'nın açtığı ihaleyi kazandığını belirten gazete, GSMA'nın ucuz telefonlara uygulanan ithalat vergilerinde indirim sağlanması için aralarında Çin, Brezilya, Filipinler ve Türkiye gibi ülkelerin bakanlarının nezdinde lobicilik yapacağını da yazdı.