40 gün 40 gece alışveriş şenliği

40 gün 40 gece alışveriş şenliği
40 gün 40 gece alışveriş şenliği
İstanbul 18 Mart-26 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenlenecek 'Shopping Fest' ile alışveriş kenti olmaya hazırlanıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ’ndan büyükşehir belediyesine, Türk Hava Yoları’ndan TAV’a ve perakende sektörünün önde gelen derneklerine kadar birçok kurum tarafından desteklenen festival İstanbul ’a 3 milyar dolarlık bir ticaret hacmi yaratacak.

Toplam 50 milyon dolar bir bütçe ve ‘40 gün 40 gece alışveriş ve eğlence’ sloganıyla yola çıkan festivalin amacı İstanbul’a gelen turiste eğlendirerek alışveriş yaptırmak. Festivalin ilk günü ünlü alışveriş caddeleri gece 12’ye kadar, AVM’ler de 02.00’ye kadar açık kalırken, markalar yüzde 30’a varan indirimlerle turistlere indirimli alışveriş imkanı sağlayacak. İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Eş Başkanı Yılmaz Yılmaz, “Hedefimiz İtanbul’da şu anda 2 milyar dolar olan perakente ticaret hacmini 3 milyar dolara çıkarmak. İstanbul’da turistin kişi başına yaptığı harcamayı 1000 dolara çıkarmak istiyoruz” dedi. İstanbul’un alışveriş kenti olmak için çok uygun özellikleri bulunduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Örneğin İstanbul’da şu anda 90 AVM var. Bu sayı 4 yılda 140’a ulaşacak. Oysa çevre ülkelere baktığımızda örneğin Atina’da 4, Sofya’da 5 alışveriş merkezi var” dedi. AMPD Başkanı Mehmet Nane ise “Cebimizden çıkan para 50 milyon lira ama yapılan tanıtımın değeri 500 milyon doları bulacak” dedi.

FESTİVALDE NELER YAPILACAK?
40 gün boyunca AVM’ler saat 11.00’e kadar açık kalacak. Festivalin sürdüğü perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri ise AVM’lerin kapanış saati 02.00 olarak belirlendi.

İlk gün Beyoğlu , Bağdat ve Nişantaşı caddeleri saat 12.00’ye kadar açık kalırken AVM’ler 02.00’ye kadar açık olacak.

Büyükşehir Belediyesi her gün yabancı bir çifti İstanbul’da evlendirmek istiyor.

Alışverişlere göre 40 otomobil hediye edilecek.

Markalar festivalde yüzde 30 indirimler yapacak. Gece alışverişi ve eğlenceyi desteklemek için akşam 22.00’den sonra yapılan alışverişlere ekstra indirimler verilecek. ( Ekonomi Servisi)

bigPara.com